Ambalaj sektörü ASD’nin iftarında buluştu

-
Ambalaj sektörü ASD’nin iftarında buluştu

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) geleneksel iftar daveti ambalaj sektörü temsilcilerini buluştururken, etkinliğe konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Acar Baltaş, şirketlerde kurumsallaşmanın önemini anlattı.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir’in ev sahipliğinde 24 Mayıs akşamı yapılan geleneksel iftar daveti, sektör profesyonellerini bir araya getirdi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı davette Prof. Dr. Acar Baltaş da, “Ambalaj Şirketlerinde Kurumsallaşma” başlıklı bir konuşma yaparak, davetlilerin sorularını yanıtladı. Derneğe son bir yılda üyeliğe kabul edilen firmalara da plaket verildi.

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması başvurularında son hafta

Davetteki konuşmasında bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması başvurularında son haftaya girildiğini belirten ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, şunları söyledi:

“Dernek olarak, Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmamızı oluştururken, marka sahiplerine, tasarımcılara ve ambalaj üreticilerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmayı amaçlamıştık. Son 8 yılda bunu başardığımızı söyleyebilirim. Türkiye Ambalaj Sanayimizin küresel piyasalarda edilgen konumdan, yönlendirici konuma geçmesi için bu yarışmalara devam edeceğiz. Yarışmamız sayesinde firmalarımızın katılabildiği, WorldStar ve AsiaStar uluslararası ambalaj yarışmaları ile katma değere odaklanan sektörümüz, uluslararası platformda bilinirlik sağlamaktadır. Ambalaj üreticileri & tedarikçileri, ambalaj tasarımcıları ve ürünlerini piyasaya süren marka sahiplerini Son 2 yılda piyasaya çıkan yeni ürünleriyle başvuruları 1 Haziran 2018 Cuma gününe kadar bekliyoruz.”

Ulusal Ambalaj Tasarımı Yarışması için geri sayım başladı

ASD’nin öğrencilere yönelik düzenlediği Ulusal Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması ile ilgili bilgi de veren Sarıbekir, “Yarışma ile ülkemizde tasarım eğitimi alan öğrencilerimizin ambalaj tasarımı alanına da yönelmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Son başvuru tarihi 27 Haziran 2018 olan yarışmamızda ilk üç dereceyi hak eden öğrencilerimize çeşitli ödüllerin yanı sıra; ‘ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu’ adı altında yılda 12 ay karşılıksız burs sağlayarak öğrenim hayatları boyunca onlara destek olmaya devam ediyoruz. Ödül töreni Avrasya Ambalaj 2018 İstanbul Fuarı açılış gecesi gerçekleştirilecek olan yarışma, üniversitelerin Güzel Sanatlar ve Mimarlık fakültelerinin Grafik ve Grafik Tasarım, Endüstri Ürünleri Tasarımı veya Endüstriyel Tasarım Bölümleri ve bu bölümlere eşdeğer lisans veya yüksek lisans düzeyinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açıktır.” dedi.

Sektörün 2017 performansı

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, ambalaj sektörünün 2017 yılı performansına ilişkin de şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye ambalaj sektörü istikrarlı büyümesini geçtiğimiz yıl da sürdürdü. 2017 yılında ihracatımızı bir önceki yıla göre miktar ve değer olarak yüzde 8 artırmayı başardık. Ambalaj ihracatımız miktar olarak 2 milyon 125 bin ton, değer olarak 4 milyar 145 milyon dolar oldu. İthalatımız ise 2016 yılına göre miktar olarak yüzde 3 artarak 1 milyon 765 bin ton, değer olarak ise yüzde 5 artarak 3 milyar 358 milyon dolar şeklinde gerçekleşti. Ancak buna rağmen sektör, 787 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi.

Bu hepimizin başarısı… Avrasya’nın ambalaj merkezi olma hedefiyle yolumuza devam ederken Türkiye ambalaj sektörünün en güçlü sivil toplum kuruluşlarından biri olarak yürüttüğümüz çalışmalarla, hem dış ticaret fazlasıyla cari açığa olumlu etki yapıyor hem de rekabet gücümüzü artırarak uluslararası pazarlardan aldığımız payı büyütüyoruz.

cam-ambalaj-gidahattiAmbalaj sektörü 2018 hedefleri

2018 yılında Ambalaj Sektörü olarak, en az 23 milyar dolar pazar büyüklüğü ve 4,5- 5 milyar dolar ihracat geliri hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. 350 milyar dolarlık bir ekonomik hareketi ambalajlarla sağlayacağımıza inanıyoruz. Sektör olarak rekabet gücümüz ve potansiyelimiz yüksek. Türkiye ambalaj sektörünün ürünleri dünyada 180 ülkeye ihraç ediliyor. Ambalaj sanayi, Avrasya’nın ambalaj merkezi olma yolunda kararlı adımlarla yürüyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayacağımız 2023’te 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü, 10 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz.”

Sektörde otomasyon ve Endüstri 4.0

Türkiye ambalaj sektörünün tüm değişikliklere cevap verebilecek gelişmiş bir teknolojiye ve altyapıya sahip olduğunun altını çizen Sarıbekir, “Ambalaj Sektörümüz bu günlere teknolojik gelişmeleri takip ederek geldi. Şimdi de Otomasyon ve Endüstri 4.0’ın sektörümüzde daha çok önem kazanacağına inanıyoruz. Teknolojiyi daha çok takip etmek zorundayız. Avrupa’nın ambalaj ihtiyacının sadece yüzde 10’unu karşılıyoruz. Bu oranı mutlaka artırmamız lazım. Geleceğe ve yeniliklere adapte olacağız. İşlerimizi sürdüreceğiz. Ambalaj Sektörü olarak kendimizi yenileyerek geliştireceğiz.” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir