Alpu Ovası’nda termik santral tütecek!

-
Alpu Ovası’nda termik santral tütecek!

Eskişehir İl Toprak Koruma Kurulu, Alpu Ovası’na yapılması planlanan kömürlü termik santralin kurulacağı yerin tarım arazisi vasfından çıkarılmasına karar verirken, polisin bariyerli güvenlik önlemi alarak valiliğe yaklaştırmadığı vatandaşlar, “Kömürlü termik santral istemiyoruz” sloganlarıyla kararı protesto ettiler.

Eskişehir İl Toprak Koruma Kurulu, Alpu ilçesi yakınlarındaki Alpu Ovası’na yapılması planlanan kömürlü termik santralin kurulacağı yerin tarım arazisi vasfından çıkarılmasını oylamak üzere Eskişehir Valiliği’nde toplandı. Oylama nedeniyle polis tarafından geniş güvenlik önlemi alınırken, valiliğin etrafı bariyerlerle çevrildi.

Belediye önünde protesto ettiler

Valilik karşısındaki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişi “Kömürlü termik santral istemiyoruz” sloganı atıp, alkışlarla protesto gösterisinde bulundu. Kalabalık, polislerin uyarısı üzerine dağıldı.

eskisehir-termik-santral-protesto-gidahatti

Alpu Ovası tarım arazisi olmaktan çıktı

Toprak Koruma Kurulu toplantısında Valilik, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü temsilcileri Alpu Ovası’nın tarım arazisi vasfından çıkarılması için kabul oyu; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası ve TEMA Vakfı temsilcileri ise ret oy verdi.

Oylama sonucunda Alpu Ovası tarım arazisinden çıkarıldı ve buraya kurulacak olan kömürlü termik santralin önü açılmış oldu.

eskisehir-valiligi-gidahatti

Yönetmelik değiştirilmişti

Eskişehir’de bir süre önce de İl Toprak Koruma Kurulu toplantısında termik santralin yapılacağı Alpu Ovası’nın tarım arazisi vasfından çıkarılması oylanmış, oylamada 6 kabul oyuna karşın 4 ret oyu verilmişti. Oylamada kabul için gerekli oy çoğunluğu sağlanamamış, bunun ardından yönetmelikte değişikliğe gidilmişti.

eskisehir-termik-protesto-gidahattiYeni yönetmeliğe göre 6 kabul oyu ile Alpu Ovası, tarım arazisi vasfından çıkarıldı. Bugünkü oylamaya daha önceki oylamada ret oyu veren Ziraat Odası temsilcisinin çağırılmadığı, onun yerine Eskişehir Ticaret Borsası’na davetiye gönderildiği, ancak borsa yetkililerinin de oylamaya katılmadığı belirtildi. Borsa yetkilisinin toplantıya katılıp ret oyu vermesi halinde yine de sonucun değişmeyeceği kaydedildi.

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir