Almanya’dan Türk işadamlarına yatırım çağrısı

-
Almanya’dan Türk işadamlarına yatırım çağrısı

Türk firmalarının yatırım yapmasını isteyen Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaleti heyeti, Ege İhracatçı Birlikleri’nde işadamları ile buluştu. Alman ve Türk yetkililer, yaşanan siyasi krizlerin ticareti olumsuz yönde etkilemeyeceği mesajını verdiler.

Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinden bir heyet, Türk iş dünyasına yatırım olanaklarını anlatmak için 10 Ekim’de İstanbul’da, 11 Ekim 2017 tarihinde ise Ege İhracatçı Birlikleri’nde Türk iş adamlarıyla biraya geldi.

eib-alman-heyet-toplanti-gidahattiMecklenburg – Vorpommern Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Stefan Rudolph’un başkanlık ettiği heyet, toplantıda eyaletin yatırımcılara sunduğu fırsatları anlattı.

Türkiye-Almanya ticari ilişkileri

Toplantıda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2017 yılının Ocak-Eylül döneminde 8.1 milyar dolar ihracat yaptığını, Almanya’nın 990 dolarlık ihracat ile Ege Bölgesi’nden yapılan ihracatta lider konumda olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yabancı ülkelerle olan ikili, ekonomik ve ticari ilişkileri dikkate alındığında en yoğun ilişkilerin Federal Almanya ile olduğuna dikkat çeken Ünlütürk, “Almanya ülkemizin ihracatında birinci sırada yer alırken, ithalatımızda Çin’in ardından ikinci sırada yerini koruyor. Türkiye 2016 yılında Almanya’ya 14 milyar dolar, 2017’nin dokuz aylık döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’lik artışla 10.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Karşılıklı ilişkilerimizi çok daha iyi seviyeye çıkarmak mümkün”

sabri-unluturk-gidahatti“İhracatımızı arttırmayı hedefliyoruz”

Ticaretin ve işbirliğinin devamının önemine vurgu yapan Ünlütürk, “Bizim bir numaralı müşterimiz Avrupa, en önemli ortağımız ise Almanya. İhracatımızı her sene bu bölgece yüzde 10-20 civarında artırmayı hedefliyoruz. Ben bir sıkıntı görmüyorum. Siyaseten dönem dönem krizler yaşanıyor ama iş insanları ticaret yapma çabasını sürdürüyor. İki ülke arasında siyasi gerginliklerin sonlanacağını hızlıca normale döneceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Hepimizin kazanması gerekiyor”

Mecklenburg – Vorpommern Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Stefan Rudolph ise Türkiye Milli Ampute Futbol Takımının Avrupa Şampiyonu olduğu maçı stadyumda izlediğini belirterek, “Ekonomide de böyle bir karşılıklı oyunu düşünmek istiyorum. Türk engelli futbolcular bir yarış kazandı ama diğerleri de kaybetmedi. Bizde de böyle olmalı. Hepimizin kazanması gerekiyor. Bazılarımız daha fazla daha az kazanabilir ama hep birlikte güzel bir gelecek hazırlayabiliriz” dedi.

Girişimciler olarak bağlantılar kurulmasının hem Alman hem de Türk halkına faydalı olacağını ifade eden Rudolph, “O kadar derin bağımız var ki bizi hiçbir şey ayıramaz. İzmir ekonomisi çok güçlü. Birbirimizi daha iyi tanımak istiyoruz. Bizim gerçekten bilgi donanımı olan çok iyi şirketlerimiz var. Aynı zamanda sanayi arazilerimiz var. Türk yatırımcılar için çok iyi bir yatırım bölgesiyiz. Çok iyi iş gücümüz var. Türkiye’de de çok kalifiye iş gücü ve çok modern şirketler gördük. Birbirimize açız. Bu açlığı gidermek istiyoruz” diye konuştu.

stefan-rudolph-gidahatti

Almanya Mecklenburg – Vorpommern Eyaleti Ekonomi, Çalışma ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Stefan Rudolph

Almanya’daki Türklerin yıllık cirosu 500 milyar avro

Almanya’da 3 milyon Türk kökene sahip vatandaş olduğunu ve yarısının Alman vatandaşı olduğunu ifade eden Stefan Rudolph, şöyle konuştu:

“Sadece onların bile çok büyük bir ekonomik gücü var. 96 bin Türk işletmecinin 500 bin çalışanı var. Yıllık ciroları 50 milyar avro. Bu rakam iki ülkenin arasındaki ticaretin boyutundan çok çok büyük. Biz de burada girişimcilerle anlaşmalar yapıp projeler üretmek istiyoruz. Almanya Türkiye’yi tatil ülkesi olarak görüyordu, fakat biz ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Türkiye Almanya için daha az tatil ülkesi haline geldi. Eğer çok daha yakın çalışırsak birbirimize karşı olan merakı artırarak turizm konusunda da durumu iyileştirebiliriz. Biz sadece ticaret ortağı değiliz. Almanya, Hollanda’dan sonra Türkiye’deki en büyük yatırımcıdır. Bölgenin ekonomik gücünü bildiğimiz için bu çalışmaları yapıyoruz.”

Türkler ve Almanların birbirlerini anladıkları zaman çiçek açma zamanı olduğunu dile getiren Rudolph, “Dünya bu kadar basit. Sadece ekonomik temaslardan bahsetmiyoruz, daha fazlasından bahsediyoruz. İnsanların iletişim halinde olması bizim için önemli. Birlikte çok şey yapabiliriz. Ne kadar hızlı hareket edersek ekonomimize o kadar yarar sağlayacağız. Teknik bilgilerimizi birleştirdiğimizde dünyanın görmediği ürünler ortaya çıkarabiliriz. Türk işadamları 2016 yılında yurtdışında 42 projeye yatırım yaptı. Bunların 5 tanesi Almanya’da” bilgisini verdi.

rainer-lassing-gidahatti

Almanya’nın İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassing

“Başa çıkacağımızdan eminim”

Almanya’nın İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassing de Türkiye ve Almaya arasında yaşanılan sorunları hatırlatarak, “Belediye ve bölgesel düzeyde olan temaslar ve ekonomik ilişkiler, bundan muzdarip olmamalı. Almanya Türkiye arasında uzun yıllara dayanan bir ilişki mevcut. Bu gibi ziyaretler bu ilişkileri daha da güçlendirmek amacıyla yapılıyor. Siyasi açıdan baktığımızda kritik bir süreç yaşanıyor ama toplum arasında olan dostluk çok daha uzun süren bir ilişki. Bununla başa çıkacağımızdan eminim” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir