Akıllı kontak lensler kan şekerinizi ölçecek!

-
Akıllı kontak lensler kan şekerinizi ölçecek!

Bir grup araştırmacı, gözyaşlarını kullanarak vücuttaki glikoz seviyesini takip edebilen akıllı bir kontak lens geliştirmeyi başardı. Bu esnek lens gelecekte diğer hastalıklara ait biyolojik işaretleri takip etmek, vücuda bazı ilaçları vermek veya sanal/artırılmış gerçeklik deneyimini geliştirmek için de kullanılabilecek.

Aslına bakarsanız akıllı lens fikri çok yeni değil. Buna karşın şu ana dek tasarlanan birçok akıllı lens teknolojisinde hem pahalı hem de oldukça kırılgan lensler kullanılıyor. Bu ürünler takanın görüşünü zayıflatıyor, kimi durumlarda kırılıp gözde hasara yol açabiliyor. Üstelik bu lenslerden gelen sinyallerin ölçülmesi için de genelde hantal aletlere ihtiyaç var.

yeni-gida-arastirma-gidahatti

Görüntü pikseli kullanan ilk yumuşak kontak lens

Ancak yeni geliştirilen bir lens tüm bunları değiştirebilir. Ulsan Bilim ve Teknoloji Ulusal Enstitüsü (UNIST) ve Sungkyunkwan Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının kandaki şekeri ölçebilen akıllı kontak lens çalışması Science Advances dergisinde yayınlandı.

Ekip tarafından geliştirilen lens, gözyaşındaki glikoz seviyesini ölçme ve izleme kabiliyetine sahip. Bu lens, diğer akıllı kontak lenslerden daha yumuşak ve kullanıcı dostu olmasının yanında, glikoz izleme için görüntü pikseli kullanan ilk yumuşak kontak lens olma özelliğini de taşıyor.

Gözyaşlarını kullanarak glikoz seviyesini ölçebilen akıllı, yumuşak lens. Fotoğraf: Jang-Ung Park, UNIST

Yeni akıllı kontak lens kan şekeri artınca uyarı verecek!

Araştırma ekibi 3 ana bileşeni (glikoz sensörü, kablosuz güç transferi devreleri ve görüntü pikselleri ) esnek, şeffaf bir nano-yapıya yerleştirerek bu akıllı lensleri üretti.

Pikseller verileri gerçek zamanlı olarak gösterdiği için, glikozu ölçecek harici bir ekipman ihtiyacı ortadan kalkıyor. Glikoz bilgisi LED piksel yardımıyla gösteriliyor. Sistem, glikoz seviyesinin belirli bir eşiği geçtiğini tespit ettiğinde lensteki LED piksel kapanıyor ve takana bir uyarı veriyor.

Bu sayede akıllı lensi takan gerçek zamanlı olarak kan şekeri hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir