Akçaabat’ta “şarbon” şüpheli ölüm!

-
Akçaabat'ta “şarbon” şüpheli ölüm!

Trabzon’un Akçaabat ilçesinin Ağaçlı Mahallesi’nde komşusunun kestiği hastalıklı hayvanın etinden yiyen 70’den fazla kişi rahatsızlanırken, 39 yaşındaki 4 çocuk annesi Fatma Çakır hayatını kaybetti. Yapılan ilk inceleme sonucu, Çakır’ın ölümünde, hayvanlardan insana geçebilen şarbon şüphesi üzerinde duruluyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinin Ağaçlı Mahallesi’nde oturan Mehmet Arslan, 10 gün önce hastalanan ineğini kesip, etini de komşularına dağıttı.

akcaabat-agacli-mahallesi-gidahattiKaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti

Dağıtılan etten aldığı iddia edilen evli ve 4 çocuk annesi Fatma Çakır (39), 3 gün önce rahatsızlanarak Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne kaldırıldı. Çakır, hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yapılan incelemede, Fatma Çakır’da şarbon virüsü şüphesi ortaya çıktı.

sarbon-olum-fatma-cakir-gidahattiBunun üzerine muhtarlık, mahallede dağıtılan etten kimlerin aldığı ve yediği yönünde araştırma yapıp, liste çıkardı.

Nitekim Çakır’ın ölümünün ardından 73 mahalle sakini de, ‘halsizlik, mide yanması ve yüksek ateş’ gibi şikâyetlerle aynı hastanenin acil servisine başvurdu. Rahatsızlanan kişiler, acildeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

ktu-farabi-hastanesi-acil-servis-gidahatti

Valilik: “Endişelenecek bir durum yok”

Trabzon Valiliği tarafından yapılan açıklamada, konuyla ilgili araştırma yapıldığı ve endişe edilecek bir durumun olmadığı belirtilerek, “İlimiz Akçaabat ilçesi Ağaçlı Mahallesi’nde henüz tanısı kesin olmayan bir rahatsızlığı sebebiyle bir adet büyükbaş hayvanın sahibi tarafından kesilerek dağıtılması ve bunlardan tüketen bazı vatandaşlarımızda birtakım rahatsızlıkların belirmesi üzerine, ilgili kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmış olup, konu ile ilgili endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır.” dedi.

Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel de vatandaşların kontrol amaçlı hastanelere gittiğini ifade ederek, mahallede kesilen et örneklerinin ise laboratuvara gönderildiğini söyledi.

Ağaçlı Mahallesi Muhtarı Yüksel Altın ise mahallede bir karantina durumunun olmadığını belirterek, “Şu an ortada net bir şey yok, şarbon şüphesi var. Sonuçlar gelmedi. Birkaç gün önce Fatma Çakır adlı kişi vefat etti. Hastane raporlarında şarbondan öldüğü yönünde yazılmış. İneği biri kesmiş, dağıtmış, bu ineğin etinden bu kişi de yemiş. Belki de kendi ineğinin etinden yemiş, tam belli değil. Bu et yiyenleri bulduk, listeyi verdik. Çok kişi akşam hastaneye başvurdu. İnşallah ciddi bir olumsuzluk yaşanmaz” diye konuştu.

akcaabat-sarbon-mehmet-arslan-gidahattiMehmet Arslan: “Etten biz de yedik”

Kestiği hastalıklı hayvanının etini komşularına dağıtan Mehmet Arslan ise ahırda bulunan öküzünün aniden yere yığıldığını belirterek, “Sabah yemini verdiğimde bir şeyi yoktu. Öğle saatlerinde su verdim ama içmedi. Ondan sonra bir anda yere yığıldı. Öküze ne olduğunu anlamadım. Öküzün öleceğini anlayınca kesmek istedim. Bu tür durumlarda, veterinere danışılmadan böyle kesimler yapılıyordu. Bunu yapan çok kişi olmuştur ama bugüne kadar böyle bir vakaya rastlanmadı. Tek başıma kesemeyince komşumdan yardım istedim. Komşumla birlikte öküzü kestik” dedi.

Mehmet Arslan, kesilen öküzün etlerini komşularına dağıttığını, kendisinin ve ailesinin de bu etlerden yediklerini ancak herhangi bir rahatsızlık yaşamadıklarını söyledi. Arslan şöyle konuştu:

“Kesilen öküze ait eti de benden isteyen diğer komşulara dağıttım. Hatta kendime bile et ayırdım. Bu etten ben ve ailem de yedik. Bizde herhangi bir belirti ve şikâyet olmadı. Ne zaman ki Fatma Çakır’ın ölüm haberi gelince, yapılan incelemede şarbon virüsü şüphesine rastlanıldığını belirttiler. Ben sabaha kadar ağladım. Çok üzgünüm. Benim bir suçum varsa çekmeye de hazırım. 4 çocuk annesi öldü, ben kahroluyorum. Konu araştırılıyor, öküzde şarbon var mı yok mu belli olur.”

sarbon-olum-fatma-cakir-esi-gidahattiFatma Çakır’ın eşi: “Dağıtılan etten yedi” 

Ölümünde şarbon virüsünden şüphelenilen 4 çocuk annesi Fatma Çakır’ın eşi Âdem Ali Çakır ise eşinin dağıtılan etten yediğini söyledi. Eşinin mide bulantısı şikâyetiyle hastaneye gittiğini, ilaç verilerek taburcu edildiğini anlatan Adem Ali Çakır, şunları söyledi:

“Bu etten eşim yedi, rahatsızlandı. Mide bulantısı ve kusma şikâyetiyle, sol göğsünde ağrı oluştu. İlçede hastaneye getirdik. Acilde tedavi sonrası taburcu olduk. Sonraki gün polikliniğe başvurduk. Tahliller incelendi, ciğer filmi çekildi. Bunlarda herhangi bir şüphe olmadı. Bazı ilaçlar da verilerek eve gönderildik. Gece ve sabaha karşı kusmalar sürdü. Ambulansla tekrar ilçedeki hastaneye gittik. Öğle saatlerinde Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne sevk edildik. Orada eşim direkt kırmızı alana alındı. Bizi yaklaştırmadılar. Bize durumunun ciddi olduğu söylendi. Doktorlar eşimin kalbinin durduğunu söylediler. Şarbon olduğu söyleniyor ama kimsenin günahını alamam.”

akcaabat-sarbon-gidahattiÖte yandan, mahallede şarbon şüphesi üzerine İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri mahallere inceleme yaptılar, öküzün kesildiği yer ve hayatını kaybeden Fatma Çakır’ın oturduğu ev ile çevresi de ilaçlandı.

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir