Ağız ve diş sağlığı için de beslenmeye dikkat!

-
Ağız ve diş sağlığı için de beslenmeye dikkat!

18-24 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla yapılan açıklamalarda, sağlıklı dişlere sahip olmak için dişlerin temizliğinin yanı sıra beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. Özellikle şekerli gıdaların tüketiminden sonra ağza atılacak bir parça peynir ise dişleri çürümeye karşı koruyor.

diş fırçalamaSağlıklı dişlere sahip olmak için günde 2 kere dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve düzenli aralıklarla diş hekimi kontrolüne gitmek gerektiğini belirten Diş Hekimi Oğuz Kara, “Ancak bunun yanında hangi gıdaların dişlerimize ne kadar zarar verdiğini de bilmemiz gerekir. Özellikle dişler için en zararlı ve uzak durulması gereken şey yiyecek ve içeceklerin içerisindeki asittir. Asit, gıdaların içinde direkt bulunabileceği gibi aldığımız besinlerdeki karbonhidratların ağızdaki bakteriler tarafından aside dönüşmesiyle de oluşur. Dişlere en çok zarar veren karbonhidrat ve asit içeren gıda ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir” dedi.

Kara, sağlıklı bir gülümseye sahip olmak için uzak durulması gereken 10 zararlı yiyeceği ve içeceği de şöyle sıraladı:

Sigara: Diş ve diş etlerine zarar verir, ağız kokusuna neden olur.

Alkol: Tükürük ağzımızdaki plağın ve asidin etkisini azaltacak ilk savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

Meyve Suları: PH’ı 7’den düşük olan gıdalar dişlere zarar verir. PH’ı 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır.

Limon: PH’ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır.

Kola: Hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir, dişlere zararlıdır.

Enerji içeceği: Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden dolayı dişler için zararlıdırlar.

Yapışık gıdalar (lokum, jeli bon vb.): Tatlı, şekerlemelerden daha zararlıdır. Çünkü daha fazla şeker verirler ve aynı zamanda sitrik asit içerirler.

Kuru Meyve: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Aynı zamanda yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun süre kalır. Sürekli kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız, dişlerinizin çürümesine sebep olur.

Buz: Buz çiğnemek, iyi bir fikir değildir. Çok sert olduğu için eğer eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz zaman çok kolay bir şekilde dişleriniz kırılabilir. Soğuk aynı zamanda dişlerinizin kamaşmasına sebep de olabilir.

Beyaz Ekmek: Tükürükte bulunan amiloz enzimi, karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Dişler için şekeri zararlı kılan şey, ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Eğer ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

diş beslenmeSağlıklı bir ağız, sağlıklı vücut demek!

Organların sağlıklı çalışabilmesinin, sağlıklı ağız ve dişler sayesinde olduğunu belirten Diş Hekimi Pertev Kökdemir de, “Ağızda biriken bakteri ve enfeksiyonlar vücudun diğer tüm savunma sistemini etkiler. Çocukluk çağında kazandığınız doğru alışkanlıklar sayesinde ise ağız ve diş sağlığınızı yıllarca koruyabilirsiniz” dedi.

Kökdemir, ağız ve diş sağlığını korumak için “6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrollerinin ihmal edilmemesi, sağlıklı beslenme tarzının benimsenmesi, her gün detaylı ve düzenli ağız bakımı yapılması, diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi ve gargara kullanılması” önerisinde bulundu.

Peynirde-yag,-tuz-ve-etiket-duzenlemesi-yoldaPeynirin dişlere mucize etkisi

Protein, kalsiyum, fosfor, B2 vitamini yönünden zengin ve sindirimi kolay bir besin olan sofralarımızın baş tacı peynir, diş sağlığımız için mucize etkilere sahip. Peynirin ağzın PH dengesini ayarlayıp dişlerimizi çürüklere karşı koruduğunu vurgulayan uzmanlar, özellikle şekerli gıdalardan sonra yenilen bir parça peynirin dişleri çürümeye karşı koruduğuna dikkat çekiyor.

Uzmanlara göre, peynir, ilk olarak ağzımızın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur ve diş için iyi bir koruyucu görevi üstlenir. Aynı zamanda dişleri çürüklere karşı koruyup, yeni çürükler olmasını engeller.

Bir şey yemeden önce ya da sonra yenecek peynir ağzınızdaki tükürük üretimini arttırır ve bu da plaklara ve çürüklere neden olan şekerleri ve yemek artıklarını yıkar ve zararlı asitleri nötralize etmeye yardımcı olur. Özellikle şekerli gıdalar alındıktan sonra yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini giderme açısından son derece önemli. Ayrıca, sindirim olarak sütten daha kolaydır.

Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği’nin (AAPD) açıklamasına göre peynir yemek, diş çürüklerini azaltıyor. Gebeliğinde çok peynir tüketen gebelerin çocuklarının dişlerinde de daha az çürük geliştiği belirtiliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir