Afrika’da önce kıtlık sonra obezite

-
Afrika’da önce kıtlık sonra obezite

FAO’ya göre Afrika’yı gelecekte bekleyen yeni bir sorun obezite olacak. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) beslenme departmanı başkanı yıllarca yetersiz beslenmeyle mücadele eden Afrika’nın şu anda gittikçe artan bir obezite tehdidi ile karşı karşıya kaldığını ve bu iki unsurun bir arada ele alınması gerektiğini açıkladı.

Afrika’da beslenme konusunda ilk akla gelen sorun obezite olmayabilir. Ancak FAO beslenme departmanı başkanı Anna Lartey yaptığı açıklamada obezitenin bütünsel beslenme stratejileriyle düşünülmesi gereken gittikçe büyüyen bir tehdit olduğunu söyledi. Anna Lartey Sahra Altı Afrika bölgesinde yetersiz ve kötü beslenmenin yaygın olduğunu ancak Güney Afrika, Kenya, Mısır, Gana gibi bazı ülkelerde obezitenin gittikçe arttığını ifade etti.

Obezite artışı diyabet, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları gibi bulaşıcı olmayan hastalıkları ortaya çıkarmakta, sonuç olarak toplumun sağlık hizmeti giderleri artmakta ve bireyin yaşam kalitesi düşmektedir.

Eskiden Gana Üniversitesi’nde beslenme alanında öğretim üyeliği yapmış olan Lartey uzun bir süre yetersiz beslenmeyle mücadele ettikleri gelişmekte olan ülkelerde dahi birçok koşul iyileşirken aşırı kilo ve obezite problemlerinin arttığını gördüklerini söyledi.

obezite-afrika-www.gidahatti.comDünya Sağlık Örgütü (WHO) 2010 yılında Afrika’daki çocuklarda aşırı kilo ve obezite görülme sıklığının %8,5 olduğunu, bu oranın 2020’de %12,7’ye çıkmasını beklediklerini söyledi.

Lartey buna rağmen konunun Afrika’da halen yeterince gündeme gelmediğini söyledi. Göz ardı edilen bu konuyu FAO’nun Roma’da düzenlenen 2. Uluslararası Beslenme Konferansı’nda gündeme getirmeye çalıştıklarını söyleyen Lartey, bir başka sorun yaratmamak için yetersiz beslenme ve obezite ile eş zamanlı olarak mücadele etmeleri gerektiğini söyledi. Lartey’e göre kötü beslenmenin tüm türleriyle başarılı bir şekilde mücadele edebilmek için bir “gıda sistemleri yaklaşımına” ihtiyaç var.

Küresel obezite 

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre 2014 yılında 18 yaşından ve daha büyük 1,9 milyar yetişkin fazla kiloluydu, bu sayı dünyadaki yetişkin nüfusun %39’unu temsil etmektedir. Bu grubun 600 milyonu, yani dünya yetişkin nüfusunun %13’ü ise obezdir. WHO’ya göre düşük ve orta gelirli ülkeler küresel obezite salgınının dışında değildir.

WHO yayınladığı bilgi formlarında düşük ve orta gelirli ülkelerin bulaşıcı hastalık ve yetersiz beslenme sorunlarıyla mücadele etmeye devam ederken, özellikle şehirlerde obezite ve aşırı kilo gibi bulaşıcı olmayan hastalık riski etmenleriyle karşılaştığını ifade etti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın