A’dan Z’ye bebek maması skandalı

-
A’dan Z’ye bebek maması skandalı

Dünyanın en büyük 2. süt ürünleri üreticisinin bebek maması ürünlerini etkileyen Salmonella skandalı, birkaç haftadır gündemden düşmüyor.

Bebek maması ürünlerinde görülen bu bulaşı; dünyanın farklı yerlerinde büyük çaplı ürün geri çağırmalarına ve bazı bebeklerin hastanelik olmasına yol açtı.

supermikroplar-2-gidahatti

Salmonella bebekler için ölümcül!

Yıllık satışları 17 milyar avroyu bulan Lactalis, süt ürünleri üretiminde tüm dünyada Nestlé’nin ardından 2. sırada. Firma, bulaşının kaynağının fabrikalarından birinde yürüttüğü yenileme çalışması olduğunu açıkladı.

Salmonella’nın bebekler için ölümcül olabilen bir mikroorganizma olması, durumun ciddiyetinin en önemli nedeni.

fabrika-uretim-gidahatt (2)

Bebek maması skandalında ne oldu?

Kısa bir şekilde özetlenirse, skandal Aralık ayında Fransız Lactalis firmasına ait bir fabrikada Salmonella bakterisi bulunmasıyla başladı. O tarihten bugüne 83 ülkede toplamda 12 milyon kutu bebek maması geri çağrıldı.

Sadece Fransa’da 35 bebek söz konusu ürünler nedeniyle hastalandı. Hastalanan bebeklerin aileleri konuyla ilgili olarak dava açtı, savcılar ise Lactalis’i inceliyor. Fransa dışında İspanya’da bir bebek Salmonella zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılırken, bir şüpheli zehirlenme vakası haberi de Yunanistan’dan geldi.laboratuvar-gidahatti

Bulaşının, firmanın Fransa’nın Kuzey bölgesindeki bir fabrikasında yapılan yenileme çalışmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Son gelen haberlere göre inceleme, süt tozu üretilen bir kurutma kulesine odaklanmış durumda.

Fabrika, skandalın ortaya çıktığı tarihten bu yana geçici olarak kapalı durumda. Ne zaman üretildiğine bakılmaksızın, söz konusu fabrikada üretilen tüm ürünler geri çağrıldı.

Yurt dışında oldukça bilinen markalar olan Picot, Milumel, Celia ve Taranis de ürünleri geri çağrılan markalar arasında.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir