Acil servislerde yeni dönem: 63 hastanede Yeşil 2 Alanı

-
Acil servislerde yeni dönem: 63 hastanede Yeşil 2 Alanı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş,  kamu hastanelerinin acil servislerinde yaşanan yoğunluk şikayetleri üzerine, bugünden itibaren 16’sı İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde hasta sayısı binin üzerinde olan 63 hastanede ayakta hastalar için ‘uzamış vardiya poliklinikleri’ adı altında saat 23.00’e kadar hizmet verileceğini açıkladı. 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, söz konusu hizmetin verileceği hastanelerden biri olan Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

eyup-gumus-basin-toplantisi-gidahatti“Yüzde 80’i gerçek acil olmayan hastalar”

Son dönemde acil servislerde yoğunluk yaşandığı şeklinde basında yer alan haberleri hatırlatan Gümüş, bununla ilgili olarak bakanlığın da son iki aydır yakından takip başlattığını ve kamera takip sistemiyle elde ettikleri verileri değerlendirdiklerini söyledi.

Büyük illerdeki kamu hastanelerinin acil servislerinde yaşanan yoğunlukların yüzde 80’inin gerçek acil olmayan hastalar olduğunu tespit ettiklerini belirten Gümüş, şunları kaydetti:

“Türkiye’de günde yaklaşık 1,5 milyon kişi muayene için hastanelerimize başvuruyor. İstanbul’a bakıldığında ise günde 270 bin ila 300 bin arasında bir başvuru oluyor. Bunların da 45 bini acil servislerde gerçekleşiyor. Özellikle büyük metropollerde mesaiden sonra yani saat 17.00’dan sonra çeşitli nedenlerle sağlık hizmeti almak isteyenler oluyor.

Gerçek bir acil olmasa da sağlık semptomu (sorunu) olan vatandaşımızın gideceği tek yer tabii ki  acil servislerdir. Burada özel hastaneler ve üniversite hastaneleri de var ama şuandaki tespitlerimiz İstanbul’da acil servislerin yüzde 85’ini Sağlık Bakanlığı hastaneleri karşılıyor. Baktığınızda 200’e yakın özel hastanemiz var. Ancak burada bazı fark meselelerinden dolayı ki bizim tebliğimize rağmen zaman zaman sorunlar yaşanıyor ve vatandaşımız marka olarak bildiği bizim kamu hastanelerine geliyor.”

eyup-gumus-gidahatti

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş

“Mesai Dışı Poliklinik”

İstanbul’da 24 saatte acil hasta sayısı 1000’in üzerinde olan 16, Türkiye genelinde ise 63 hastane olduğunu kaydeden Eyüp Gümüş, “Bunların yüzde 80’i gerçek acil hasta değil. Bunun üzerine yeni bir çalışma başlattık ve mesaiden sonra ayaktan sağlık hizmetlerini sürdürecek mekanizmayı başlattık. ‘Mesai Dışı poliklinik’ veya ‘Vardiya Polikliniği’ adı altında saat 23.00’a kadar hastanelerimiz hastalara bakacak. Böylelikle acil servislerde uzun süre bekleyen ayaktan hastalar mesai dışı ‘yeşil 2’ dediğimiz polikliniklere kaydırılarak tedavi edilecekler. Acil servise hasta ilk geldiğinde doktor tarafından triyaj yapılacak. Ondan sonra hasta ya acil polikliniğe ya da yeşil 2 denilen daha hafif hastalar hemen acil servisin yakınlarına konuşlandırılan polikliniklerde bakılmasını sağlayacağız” dedi.

“Bir hastanın yanında üç yakını da geliyor”

Acil servislerdeki yoğunluğun bir nedeninin de başvuran hastaların yanında bulunan yakınları olduğu dile getiren Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, “Ortalama bir hasta ile üç yakını geliyor. Yani 100 hasta başvurmuşsa 300 kişi acil servisin içinde oluyor. Bu kargaşayı bugünden itibaren ortadan kaldıracağız. Ayaktan hastalarımızı, acilin dışında tedavilerini yapacağız” ifadelerini kullandı.

saglik-bakanligi-mustesari-eyup-gumus-gidahattiAcil servislerde vale hizmeti

Acil servislerin çok kritik alanlar olduğuna dikkat çeken Eyüp Gümüş, şunları söyledi:

“Acil servisler, hastaların ya kurtarıldığı ya da kaybedildiği alanlardır. Buralarda daha kritik hastalara vakit harcamamız gerekir. Dolayısıyla vatandaşlarımızdan da mesai sonrası önemli bir sorunu yoksa gelmemeleri gerekir. Ama gelirlerse de uzatılmış polikliniklerde bu hizmeti sunacağız. Bu yeni tebliğimizde acil servislere çok önem veriyoruz. Acil servisler ne kadar çok iyi çalışırsa o hastane iyi hizmet üretir. Hastanelere araçlarıyla gelen hastalarımıza ‘vale’ hizmeti sunacağız. Hastamız geldiğinde bizim valemiz karşılayacak ve aracını parka götürecek. Hasta karşılama ekiplerimiz yakınlarından hastayı alacaklar ve yakınların acilden içeri alınmasını istemeyeceğiz.

acil-servis-gidahattiYapılacak değerlendirmede hastamız sarı alana, acile ya da yeşil 2 denilen uzatılmış mesai polikliniğine alınacak. Kırmızı alan hastası ise tamamen travma hastasıdır. Bunlar genellikle ambulansla gelen ve yeniden canlandırma dediğimiz odalara alınarak herhangi bir triyaja maruz kalmadan müdahale edilecektir. Amacımız acil servislerdeki birikmeyi önlemektir.”

“Şubat sonuna kadar atamaları yapacağız”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Eyüp Gümüş, acil servislerde zaman zaman yaşanan personel sıkıntısına nasıl çözüm bulunacağı sorusuna, “İstanbul’a en son bin civarında hekim ataması yaptık. Önümüzdeki hafta yine atama haftası. Özellikle bu 63 hastaneye güçlendirecek atamaları başhekimlerden istedik. Bunun planlamasını yapıp Şubat ayının sonuna kadar tüm atamaları tamamlayacağız. Bu hizmetleri yeni kadrolarla vermemiz gerekir” yanıtını verdi.

eyup-gumus-acil-servis-gidahattiBasın mensuplarına Dr. Sadi Konuk Hastanesi’nde saat 23.00’e kadar hizmet verecek ‘uzamış vardiya polikliniği’ni de gezdiren Gümüş, “Acil servislerde, yeni sınıflaması, travma merkezleri, niteliğiyle beraber yeni dönem diyebiliriz. Bugün bu yeni dönem başlıyor. Türkiye genelinde 63, İstanbul’da ise 16 hastanede bu yeni dönem olacak. İstanbulumuzda 60 hastane var ve bunların 16’sında yoğunluk var. Bunlar binin (hasta sayısı) üstü hastaneler. Buralarda mesai dışı poliklinikler hizmet verecek. Acil servislere başvuran hastaları, hemen acil servislerin yanında olacak olan bu mesai dışı polikliniklere yönlendireceğiz. Burada dahiliye, KGB, göğüs, çocuk gibi bir takım poliklinikleri dizayn ediyoruz. Bunlar saat 23.00’a kadar çalışacaklar. ‘Yeşil 2’ dediğimiz alana, acile başvuran ama acil olmayan hastaları yönlendireceğiz. Dolayısıyla acil servislerimizde hasta karşılama sayısını da artıracağız” diye konuştu.

Müsteşar Gümüş, “İstanbul büyük bir metropol. Yapmakta olduğumuz İkitelli Şehir Hastanesi 2020’de hizmete girecek. Bu şehir hastanemizin acil servisi, Bakırköy Sadi Konuk Hastanemizin yüz katı büyüklüğünde olacak. Sancaktepe Şehir Hastenesi’nin bu yıl temel atma töreni gerçekleştirilecek. İstanbulumuzda yine 5 bin yataklı hastane yapıyoruz. Buralar tamamlandıktan sonra hastalarımızın buralara gelmesi çok azalacak” ifadelerini kullandı.

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir