Açıkta satılan gıda, insan hayatı için tehdit!

-


Sağlıklı beslenmenin ancak güvenli gıdaların tüketimi ile mümkün olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Gıda deyip geçmeyin, açıkta satılıyorsa insan hayatını tehdit edebilir” uyarısında bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre gelişmekte olan ülkelerde açıkta satılan gıdalardan kaynaklanan hastalıklar sonucu, her yıl 2 milyon kişi hayatını kaybediyor. Dünya genelinde her yıl açıkta satılan gıdalardan kaynaklanan hastalıkların maliyeti ise 80 milyar dolar.

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık ile Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, beslenme ve gıda güvenilirliği konularında, Bilinçli Sağlıklı Yaşam Dergisi’ne açıklamalarda bulundu.

Açıkta satılan gıdaları alırken bir kez daha düşünün

Gıdaların etiket okunarak satın alınmasının önemine dikkat çeken Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Artık, hayvansal kökenli gıdalarda riskin daha fazla olduğunu söyledi. “Bu nedenle açıkta satılan gıdaların ve menşei belli olmayan gıdaların satın alınması doğru değildir” diyen Prof. Dr. Artık, tüketicilerin dikkatsizliği veya konuya yeteri kadar özen göstermemesinden kaynaklı, piyasada bulunan taklit ve tağşişe uğramış ürünleri satın alabildiklerini, bunun da sağlık üzerine olumsuz birçok etkisi olduğunu belirtti. Prof. Dr. Artık, “Bunun önüne geçmenin yolu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının denetim yapmasının yanında, vatandaşların da bilinçli ve dikkatli birer tüketici olmalarından geçer. Açıkta satılan gıdaları tercih etmemeleri, satın aldıkları paketli ürünlerin de etiket bilgilerini mutlaka okumaları, menşei belli olmayan veya şüpheli olan gıda maddelerini alırken dikkatli ve sorgulayıcı olmaları önemlidir” dedi.

Ambalajlı gıdalar riskleri önler

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner ise son kullanma tarihi geçmiş ürünün kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini bildirdi. Saner, “Mümkün oldukça ambalajlı gıda satın alınması riskleri önler. Ambalajlı gıda kimin, nerede, ne zaman ürettiği belli olan gıdadır ve herhangi bir sorunla karşılaşıldığında bize başvurulacak adresi gösterir, oysa açıkta satılan ürünlerde bu mümkün değildir. Dolayısıyla sokakta açıkta satılan gıdalardan olabildiğince kaçınılmalı, aynı zamanda ambalajda bulunan etiketler de çok dikkatli okunmalı ve uygunsuz ürünler tercih edilmemelidir. Ambalaj üzerindeki muhafaza sıcaklığı kontrol edilmeli, ambalajı bozulmuş ve yırtılmış gıdalar satın alınmamalı” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir