ABD’yi iklim anlaşmasından çekti, ortalık karıştı

-
ABD’yi iklim anlaşmasından çekti, ortalık karıştı

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çekme kararı aldı. Karar, AB ülkelerinin yanı sıra ABD iş çevrelerinden de tepki gördü.

Aralık 2015’de Paris’te gerçekleşen İklim Zirvesi’nde mutabakata varılan, Nisan 2016’da imzalanan Paris İklim Anlaşması, yeter sayıda ülkenin onaylamasıyla 2017 yılı başında yürürlüğe girmişti.

paris-iklim-anlasmasi-gidahattiTrump’ın kararı

Ocak 2017’de ABD Başkanlığı koltuğuna oturan Donald Trump, Paris İklim Anlaşması’ndan ülkesini çektiği açıklamasıyla, bir kez daha tüm dünyayı şaşkınlığa uğrattı.

“Amerikalı şirketlere, çalışanlara ve vergi mükelleflerine daha adil şartlar sunan bir anlaşma için müzakerelere başlayacağız.” ifadelerini kullanan Trump, “Paris Antlaşması, iklim değişikliği ile mücadeleyle değil, diğer ülkelerin ABD’ye karşı ekonomik avantaj kazanmasıyla ilgili bir anlaşma” değerlendirmesini yaptı.

“Dünyadaki en temiz ülke olacağız”

Beyaz Saray da, Trump’ın, Almanya, Fransa, İngiltere ve Kanada Başbakanlarını arayarak ülkesini neden Paris İklim Anlaşması’ndan çektiğini anlattığını açıkladı.

abd-baskani-donald-trump-gidahattiYazılı açıklamada, Trump’ın liderlere Paris anlaşmasından ABD’yi neden çektiğini şahsen açıkladığı belirtilerek, “Başkan, görevinin ilk aylarında bu konuyla ilgili dürüst ve yapıcı tartışmaları sebebiyle dört lidere de teşekkür etti.” ifadesine yer verildi.

ABD’nin Transatlantik ittifakına bağlı kalmayı sürdüreceği ve çevreyi koruma çabalarını güçlendireceğine işaret edilen açıklamada, ABD’nin emisyon seviyesini düşürme ve temiz enerjiye dayalı teknolojiler geliştirme çabalarına da vurgu yapıldı.

“Başkan, kendi yönetimi altında ABD’nin, dünyadaki en temiz ve çevre dostu ülkesi olacağının altını çizdi” denilen açıklamada, Avrupalı liderlerin çevre de dahil tüm alanlardaki diyalog ve iş birliğini sürdürme konusunda mutabık kaldıkları duyuruldu.

Kanada Başbakanını ikna edemedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın telefonla aradığı isimlerden biri olan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı için “büyük bir hayal kırıklığı” değerlendirmesini yaptı.

Kanada Başbakanlık Ofisi’nin yazılı açıklamasına göre Trudeau, “ABD federal hükümetinin Paris anlaşmasından çekilmeye karar vermesinden dolayı derin bir hayal kırıklığı yaşamaktayız.” ifadesini kullandı. Kanada’nın iklim değişikliği ile mücadele ve temiz ekonomik büyümeyi destekleme konusundaki kararlılığını bozmadan devam ettirdiğini, Kanadalıların değişen iklimin sert gerçekleriyle mücadele etmek için kararlı ve kolektif eylemde bulunmaları gerektiğini bildiğini vurgulayan Justin Trudeau, şunları kaydetti:

kanada-basbakani-justin-trudeau-gidahatti“Anlaşma cılızlaştı”

“Anlaşma, ABD’nin verdiği karar ile cılızlaşırken, iklim değişikliği ile mücadele etmek ve temiz ekonomilere geçiş için dünyadaki artan momentumdan esinlenerek anlaşma içinde kalmaya devam ediyoruz. Kanada sözleşmeyi destekleyen diğer tüm taraflarla birlikte durmaktan gurur duyuyor. Dünyada karşı karşıya olduğumuz en büyük zorluklardan birinde ilerleme sağlamak için yerli ve yabancı ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Bu yalnızca temiz büyümenin devasa ekonomik fırsatları ve iklim değişikliğinin baskıcı tehditlerine cevap verme ihtiyacı için değil, çocuklarımız için gelecekte daha temiz, sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir gezegen bırakmak isteyen iddialı ve sarsılmaz bir arzu ile ilgilidir.

Bizler bu dünyadaki gözetim sorumlularıyız. Bu yüzden Kanada, iklim değişikliğine ve temiz bir büyümeyi teşvik etmek için ABD ve diğer paydaşlarıyla çalışmaya devam edecektir. Ayrıca, tüm insanlar için kritik önem taşıyan konuyu tartışmak ve emisyon azaltımı dahil olmak üzere ortak çalışma alanlarını belirlemek için ABD hükümeti ile temasa devam edeceğiz.”

ap-baskani-antonio-tajani-gidahattiAB’nin tepkisi

AB kurumlarından da, ABD Başkanı Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararına rağmen sürece güçlü bir biçimde devam edileceği açıklamaları geldi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Paris İklim Anlaşması’na saygı duyulması gerektiğini, bunun bir “güven ve liderlik” meselesi olduğunu belirtti.

ABD “olsa da olmasa da” bu anlaşmaya ve sürece devam edileceğini vurgulayan Tajani, “Dışarıda kalmayı tercih eden vatandaşlar, gezegen ve ekonomi için tarihi bir fırsatı kaçıracak.” değerlendirmesinde bulundu. Tajani, AB’nin iklim değişikliği karşısında “öncü rolü” ve çabalarıyla yatırım, inovasyon, teknoloji, istihdam ve rekabetçiliğini artırmaya devam edeceğine işaret etti.

AB Komisyonu İklim ve Enerjiden Sorumlu Üyesi Miguel Aries Canete de “Küresel iklim değişimine ana ortaklardan bir tanesi sırtını döndüğü için küresel toplum için üzücü bir gün. AB, Trump yönetiminin ABD’yi Paris İklim Anlaşması’ndan tek taraflı olarak çekeceğini açıkladığı karardan ötürü derin üzüntü duyuyor.” ifadesini kullandı.

angela-merkel-gidahattiAB’nin üç büyük ülkesinden ortak tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın Nisan 2016’da imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararına, Avrupa Birliği’nin üç büyük ülkesinin tepkisi ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ve Almanya Başbakanı Angela Merkel imzasıyla İtalya Başbakanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklama ile ortaya konuldu. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Biz, Fransa, Almanya ve İtalya’nın hükümet ve devlet başkanları olarak, ABD’nin iklim değişikliğine ilişkin evrensel anlaşmadan çekilme kararını esefle karşılıyoruz. Paris Anlaşması, iklim değişikliğiyle etkin ve zamanında mücadele etmek ve 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerini uygulamak için ülkelerimiz arasındaki iş birliğinde temel olmayı sürdürüyor.”

“Anlaşma yeniden müzakere edilemez”

Paris’te varılan bu uzlaşmanın “Geri dönülemez” olarak tanımlandığı açıklamada, “Biz, Paris Anlaşması’nın katiyen yeniden müzakere edilemeyeceğine inanıyoruz. Çünkü bu anlaşma, gezegenimiz, toplumlarımız ve ekonomilerimiz için son derece hayati bir araçtır. Paris Anlaşması’nın uygulanabilirliğinin, ülkemizdeki refah ve büyüme için küresel ölçekte önemli ekonomik fırsatlar sunduğuna inanıyoruz.” değerlendirmesi yapıldı. Paris İklim Anlaşması’nın hızla hayata geçirilmesi hususundaki kararlılığın vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu nedenle, iklim değişikliği finansmanı hedefleri de dahil olmak üzere Paris Sözleşmesi’ni hızla uygulamak konusundaki en güçlü taahhüdümüzü teyit ediyoruz ve tüm ortaklarımızı iklim değişikliğiyle mücadele eylemlerini hızlandırmaya teşvik ediyoruz. Gelişmekte olan ülkeler ve özellikle en fakir, en zayıf olanların uyum hedeflerine ulaşmasını destekleme çabalarına hız vereceğiz.”

İtalya Başbakanı Gentiloni, ortak bildiriyi paylaştığı Twitter’daki şahsi hesabından, “İklim anlaşmasından geri adım yok” açıklaması da yaptı.

obama-barack-gidahatti“ABD liderlikten kendisini geri çekiyor”

Başkan Trump’ın kararına, ABD’nin bir önceki Başkanı Barack Obama ile ABD iş çevrelerinden de tepki geldi.

Yazılı açıklamasında, Paris İklim Anlaşması’nın dünya genelinde düşük karbon seviyesine ulaşmak için ilk küresel anlaşma olduğunu, bu çerçevede kalmaya devam edecek ülkelerin istihdam ve endüstri alanlarında anlaşmanın semeresini göreceğine vurgu yapan Obama, şunları kaydetti:

“Paris İklim Anlaşması ABD’nin dünya sahnesindeki istikrarlı ve prensipli liderliği sayesinde mümkün oldu. ABD’nin diğer ülkelerin önünde yer alması gerektiğine inanıyorum. Ancak, ABD’nin liderlik yokluğunda ve hükümetin geleceği reddeden birkaç ülkeye katılması durumunda bile eyaletlerimizin, şehirlerimizin ve işletmelerimizin adım atarak başı çekeceğine ve sahip olduğumuz tek gezegeni gelecek nesiller adına koruyacağına güveniyorum.”

Obama döneminde ABD Dışişleri Bakanı olan John Kerry de Trump’ın kararını “Amerikan tarihindeki en başarısızlığa neden olan eylem” olarak yorumladı. Açıklamasında, hükümetin “insanlığın en büyük varoluşçu krizi” olan iklim değişikliğine sırtını dönmesi eleştiren Kerry, “Anlaşmadan çekilme kararı Amerika’nın liderlikten kendini geri çekmesidir. Bu bizim nüfuzumuza ve istihdamımıza mal olacak, ayrıca diğer ülkelerin de anlaşmadan çekilmesine sebep olacaktır.” ifadelerini kullandı.

iklim-degisimi-buzul-gidahattiABD iş dünyasının tepkisi

ABD’li büyük şirketlerin CEO’ları da, Başkan Trump’ın ülkeyi Paris İklim Anlaşması’ndan çekme kararına tepki gösterdi.

Elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İklim değişikliği gerçek. Paris (anlaşmasından) çekilmek Amerika veya dünya için iyi değil.” ifadelerini kullandı. Musk ayrıca, ABD Başkanı’nın iş dünyasının liderlerinin katılımıyla oluşturulan Danışmanlık Konseyi’nden de ayrıldığını bildirdi.

Başkanlık Danışmanlık Konseyi’nden ayrılan bir diğer isim The Walt Disney Company’nin CEO’su Robert Iger de, Twitter hesabından, “Paris anlaşmasından çekilme nedeniyle prensip olarak Başkan’ın konseyinden istifa ettim.” mesajını paylaştı.

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs’in CEO’su Lloyd Blankfein de twitter paylaşımında, anlaşmadan çekilme kararının ABD’nin aleyhine olduğunu bildirdi, “Bugünkü karar, çevre ve ABD’nin dünyadaki lider pozisyonu için bir gerilemedir” dedi.

google-1-gidahattiGoogle CEO’su Sundar Pichai de Twitter’daki açıklamasında, kararın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, “Google, daha temiz ve refah bir gelecek için sıkı çalışmaya devam edecektir.” yorumunu aktardı.

General Electric’in CEO’su Jeff Immelt, Twitter’daki paylaşımında söz konusu kararın kendisi için hayal kırıklığı olduğuna işaret ederek, “İklim değişikliği gerçek. Şimdi, endüstri liderlik yapmalı ve hükümete bel bağlamamalı.” ifadelerine yer verdi.

komur-enerji-gidahattiKarara destek kömür endüstrisinden

Kentucky Kömür Birliği (KCA) ise Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan ABD’yi çekme kararına destek açıklaması yaptı. KCA Başkanı Tyler White, Barack Obama ve hükümetinin ABD Kongresinin onayını almadan Paris İklim Anlaşması’nı müzakere ettiğine dikkat çekerek, Paris anlaşmasının Amerikan halkını ve ülkenin rekabet gücünü riske attığını ileri sürdü.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir