ABD’de tarım dışı istihdam 7 ayın en düşük seviyesinde

-
ABD'de tarım dışı istihdam 7 ayın en düşük seviyesinde

ABD’de tarım dışı istihdam Nisan ayında 160 binlik artışla 200 bin seviyesindeki beklentiyi geride bıraktı. Böylece istihdam son 7 ayın en düşük artışını kaydetti. İşsizlik oranı ise yüzde 5’te sabit kaldı.

ABD’de tarım dışı istihdam mart ayında 160 bin  artarak, işsizlik oranı ise yüzde 5’te sabit kalarak beklentilerin altında gerçekleşti. ABD Çalışma Bakanlığının verilerine göre, tarım dışı  sektörler geçen ay 160 bin kişiye daha istihdam imkanı yarattı. Küresel  piyasaların yakından takip ettiği veriye ilişkin beklenti 200 bin düzeyindeydi.

ABD’de İşsizlik Oranı En Düşük Seviyede

abd-tarim-disi-istihdam-3-gidahatti

Tarım dışı istihdam seviyesi düştü

Nisanda özel sektör istihdamı da 171 bin kişi arttı. Beklenti 195 binlik artış yönündeydi. Beklentilerin altında açıklanan tarım dışı istihdamda, hizmet, sağlık ve finans gibi sektörlerdeki işe alımların devam etmesine rağmen, madencilik alanında devam eden iş kaybının önemli rol oynadığı belirtildi. Bu arada, mart ayı tarım dışı istihdam verisi 215 binden 208 bine, şubat verisi de 245 binden 233 bine revize edildi. Son 3 aydaki ortalama istihdam artışı güncel verilerle birlikte 200 bin oldu.  İşsizlik yüzde 5’te sabit kaldı.

ABD’de İşsizlik Oranı En Düşük Seviyede

abd-issizlik-gidahatti

Veriler, ayrıca ABD’deki işsizlik oranının nisanda yüzde 5’te sabit kaldığını ortaya koydu. Piyasalar, işsizlik oranının yüzde 4,9’a düşmesini bekliyordu. Öte yandan, bir önceki ay yüzde 0,3 artan haftalık ortalama  saatlik ücretler, beklenildiği gibi, nisanda aylık yüzde 0,3 yükseldi. İş  gücüne katılım oranı ise yüzde 63’ten yüzde 62,8’e düşerken, haftalık ortalama  çalışma saati yüzde 34,4’ten yüzde 34,5’e çıktı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir