ABD süt endüstrisine DTÖ darbesi

-
ABD süt endüstrisine DTÖ darbesi

İki endüstri temsilci kuruluşuna göre ABD Kongresi, Kanada’nın ve Meksika’nın 1 milyar doların üzerinde misilleme niteliğinde gümrük vergisi uygulamasına olanak tanıyan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kararını ele almak için hızlı hareket etmelidir.

Kanada ve Meksika, menşe etiketi şartı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ne yılda 1 milyar dolar ticaret yaptırımı uygulamak için Pazartesi günü DTÖ’den onay aldı. Merkezi Cenevre’de bulunan Dünya Ticaret Örgütü’nden bir hakem kurulu, COOL kısaltmasıyla bilinen ABD politikasının ithal hayvanları yurt içi canlı hayvanlar karşısında dezavantajlı bir duruma getirmesi nedeniyle adaletsiz olduğuna karar verdi. Ülke Menşe Etiketleme (COOL) Amerikan yasalarında yer alan, perakendecilerin belirli gıdalar için menşe etiketi sağlamasını gerektiren bir zorunluluktur.

Ulusal Süt Üreticileri Federasyonu ve ABD Süt İhracatı Konseyi (USDEC) geçtiğimiz hafta ABD Temsilciler Meclisi’ne ve Senato’ya ortak bir mektup göndererek Kongre’nin DTÖ ile ABD’nin COOL yasası arasındaki sorunu çözmesi talebinde bulundu.

2014 yılında Dünya Ticaret Örgütü COOL’un et ihracatlarında ayrımcılık yaptığını, ABD’nin yurt içindeki etlere avantajlar sağladığını belirledi. COOL birçok perakendecinin et, süt ürünleri, taze meyve, sebze ve diğer gıda türlerinin menşeini tüketicilere sağlamasını şart koşmaktadır.

COOL Reform Koalisyonu’na göre bu yasayla ilgili sorun Meksika ve Kanada’nın ‘COOL’un ABD’ye haksız avantaj sağladığını’ öne sürmesiyle başladı. COOL Reform Koalisyonu ABD gıda, tarım ve üretim endüstrilerini temsil eden birlik ve firmaların oluşturduğu, ABD’nin DTÖ yükümlülüklerine uymasını savunan bir gruptur.

Vergileri durdurmak için gönderilen mektup

USDEC başkanı Thomas Suber ve Ulusal Süt Üreticileri Federasyonu başkanı ve CEO’su James Mulhern söz konusu vergilerin süt ürünleri ticaret akışına zarar verme olasılığını ortadan kaldırmak için Kongre’ye bir mektup gönderdi. Mektupta, Kongre’nin bu sorunu Kanada ve Meksika’nın kaygılarını giderecek şekilde çözmesinin çok önemli olduğu, ABD süt üretici ve işleyicilerinin itina ile geliştirdiği ihracat piyasalarının zarar görmesi riskini alamayacağı ifade edildi.

Misillemenin bedeli

Ulusal Süt Üreticileri Federasyonu ticaret politikası başkan vekili Shawna Morris yaptığı açıklamada bu misillemenin sütçülük endüstrisi üzerindeki etkisinin Kanada ve Meksika’nın misilleme listesine dahil edeceği vergilere bağlı olduğunu söyledi. Shawna Morris Meksika’ya 1 milyar dolardan fazla, Kanada’ya 100 milyonlarca dolar değerinde sevkiyat yaptıklarını, misillemenin etkilerine karşı oldukça hassas olduklarını ve misillemenin süt endüstrisi için oldukça büyük etkileri olabileceğini sözlerine ekledi. Misilleme vergilerinin ise 18 Aralık’tan itibaren uygulanabileceği belirtiliyor.

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın