ABD banknotlarında siyahi kadın devrimi

-
ABD banknotlarında siyahi kadın devrimi

ABD dolarında ilk kez siyahi bir kadının portresinin kullanılacak. ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, yeni 20 dolarlık banknotların ön yüzüne, kölelik karşıtı Afrika kökenli Amerikalı Harriet Tubman’ın portesine yer verilecek. Banknotun arkasında ise ABD’nin 7. Başkanı Andrew Jackson’ın portresi ve Beyaz Saray resmedilecek. Yeni 20 dolarlar, böylece siyahi bir kadının resmini taşıyan ilk ABD banknotu olarak tarihe geçecek.  ABD banknotlarındaki ilk kadın, 1891-1896 yıllarında 1 dolarlık sertifikalar üzerinde resmedilen Martha Washington’du.

Kölelik karşıtı insan hakları savunucusu Harriet Tubman’ın portresi, 20 dolarlık banknotların üzerinde yer alacak. Tubman’ın portresi, köle sahipliği yapmış olan eski başkanlardan Andrew Jackson’ın yerini alacak. Jackson’un portresi ise 20 dolarlık banknotun arka yüzüne konulacak.

abd-dolari-siyahi-kadin-gidahatti

ABD’nin önde gelen kadın hakları savunucuları onurlandırılacak

Ön yüzünde ABD’nin ilk Hazine Bakanı Alexander Hamilton’ın resmedildiği 10 dolarlık banknotların arka yüzüne ise 1913’de kadınlara oy hakkı verilmesi için yapılan yürüyüşü simgeleyen bir tasarım getirilecek.

Beyaz Saray’dan küresel ısınma konusunda ürkütücü rapor!

Tasarımın, ABD’nin önde gelen kadın hakları savunucularından Lucretia Mott, Sojourner Truth, Susan Anthony, Elizabeth Stanton ve Alice Paul’u onurlandırmak amacını taşıdığı belirtildi.

Martin-Luther-King-gidahatti

Amerikan demokrasisi için önemli olaylar resmedilecek

5 dolarlık banknotlara ise başkent Washington’da bulunan Lincoln Anıtı’nda yaşanan ve Amerikan demokrasisi için önem taşıyan olaylar resmedilecek. Bu tasarımın içinde Marian Anderson, Eleanor Roosevelt ve Martin Luther King gibi isimlerin yer alması bekleniyor. Arıca, ABD banknotlarında yer alan ilk kadın, 1891-1896 yıllarında 1 dolarlık sertifikalar üzerinde resmedilen Martha Washington olmuştu.

Martha-Washington-gidahatti

2020’ye kadar tasarımlar bitirilecek

ABD Hazine Bakanı Jack Lew, yeni banknotların tasarımının, Amerikalı kadınların oy hakkı kazanmasının 100. yıl dönümü olan 2020’ye kadar bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Finans piyasalarını bekleyen riskler neler?

“Tubman, tarihi bir figürden ziyade demokrasiye katılımda rol model”

Lew, konyla ilgili şunları kaydetti: “Harriet Tubman’ın portresini yeni 20 dolarlık banknotlarda kullanma kararı, yaşlı, genç binlerce Amerikalıdan gelen yanıtlarla alındı. Özellikle, çocukların yazdığı, Tubman’ın sadece tarihi bir figürden ziyade demokrasiye katılım ve liderlik açısından bir rol model olduğunu gösteren yorumlar beni çok şaşırttı.

‘Onun mirasını, portresine banknotumuzda yer vererek onurlandıracağız’

Onun inanılmaz cesur hikayesi, ulusumuzun bugün sahip olduğu eşitlik ve demokrasi ideallerine yönelik kararlığını ortaya koyuyor. Biz de onun mirasını onurlandırmaya, portresine banknotumuzda yer vererek devam edeceğiz.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir