AB, vizesiz giriş için “Ekim 2016” dedi, koşulu belirledi

-
AB, vizesiz giriş için “Ekim 2016” dedi, koşulu belirledi

Mülteci kriziyle ile ilgili olarak Brüksel’de bugün yapılacak Türkiye-AB Zirvesi için hazırlanan taslak sonuç bildirgesinde, ‘Türkiye’nin yol haritasına uyması koşuluyla Türkiye vatandaşlardan istenen Schengen vizesinin kaldırılabileceği’ belirtildi, tarih olarak Ekim 2016 işaret edildi.

Taslak metne göre, AB ve Türkiye, sığınma hakkı bulunmayan göçmenlerin Türkiye’ye ve AB ülkelerine girişinin engellenmesi, geri kabulü ve bu göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesi için birlikte çalışacak. Türkiye’deki mülteciler için ilk etapta 3 milyar avro aktarılacak, süreç içerisinde gerekirse miktar artırılabilecek.

Türkiye’nin AB zirvelerine katılma talebi ise ‘yılda bir kez olması’ koşuluyla kabul görüyor.

Müzakere sürecinin yeniden hareketlendirileceği sözünü veren AB, Türkiye ile müzakerelerde bu yıl bir faslın açılabileceği, Türkiye’nin talep ettiği 5-6 fasılla ilgili olarak ise önümüzdeki yılın ilk çeyreğindeki görüşmeler için hazırlık yapılacağı belirtiliyor.

Zirve öncesi Alman Bild am Sontag gazetesine konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye ile yakın ilişkiler kurulmasına önem verdiğini belirterek, “Türkiye ile olan ilişkilerimizi, akut hale gelen mülteci krizinden bağımsız olarak da derinleştirmek istiyoruz” dedi.

AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin iki tarafa da yarar sağlayacağını vurgulayan Juncker, “Türkiye’yi ekonomik alanlar, enerji, hukuk ve insan hakları konularında Avrupa standartlarına hızla ulaşması için desteklersek, bundan hepimiz yarar sağlarız. Türkiye sadece destek değil, saygı da hak ediyor” diye konuştu.

Zirve için Brüksel’e hareketinden önce Ankara Esenboğa havalimanında bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu ise 11 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye- AB Zirvesi’nin gerçekleşeceğini belirterek, Brüksel’de mülteci krizine yönelik ortak çözüm yolları aranacağını dile getirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın