AB, kuracağı süper bilgisayar altyapısıyla dünya liderliğine soyunuyor!

-
AB, kuracağı süper bilgisayar altyapısıyla dünya liderliğine soyunuyor!

AB Komisyonu, dünya çapında lider konumda olacak bir “süper bilgisayar” altyapısı kurma konusunda üye ülkelerle ortak bir yatırım sürecine girildiğini açıkladı.

Süper bilgisayarlar, sağlık ve yenilenebilir enerjiden araç güvenliği ve siber güvenlik alanlarına kadar her alanda, çok büyük miktarda verinin topluma faydalar sağlamak amacıyla işlenmesinde kullanılıyor.

dijital-veri-gidahattiAvrupa, büyük verilerin işlenmesinde dışa bağımlı

AB Komisyonu ve üye ülkelerin dünyada lider bir süper bilgisayar altyapısı için ortak yatırım girişimi ile AB’nin veri ekonomisi alanında rekabet gücünü artırmak ve bağımsızlığını sağlamak hedefleniyor.

Halen Avrupa ülkelerinde mevcut bilgisayar altyapısının büyük verileri hesaplama performansı ve işlem süresi, bilim insanları ve sanayinin verilerini AB dışında işleme eğilimine girmelerine sebep oluyor. Büyük verilerin işlenmesinde dışa bağımlı olunması da ticari ve bilim açısından önemli bilgilerin gizliliği, verilerin korunması gibi konular açısından risk oluşturuyor.

EuroHPC olarak adlandırılan yeni fon yapısı, dünya çapında bir “yüksek performanslı bilgi işlem altyapısı kurulması” amacını taşıyor. Oluşturulacak fon, süper bilgisayarlarda kullanılacak olan teknolojilerin ve cihaz donanımının yanı sıra, yazılımın geliştirilmesi için yürütülecek olan araştırma ve inovasyon programına da destek verecek.

super-bilgisayar-gidahatti (3)Süper bilgisayarlar için 1 milyar avroluk fon

AB’nin EuroHPC’ye katkısı, mevcut Mali Çerçeve kapsamında 486 milyon avro tutarında olacak. Üye ülkeler de aynı tutarda kaynak aktaracak. Toplamda yaklaşık 1 milyar avroya ulaşacak olan bütçe ile 2020 yılına kadar gerçekleştirilecek yatırım faaliyetleri finanse edilecek. Girişime destek veren diğer ortaklar ise ayni katkı sağlayacak.

Ortak girişim ile iki adet birinci sınıf “pre-exascale” süper bilgisayar makinesi ve saniyede 1016 hesaplama kapasitesine sahip en az iki adet orta sınıf süper bilgisayar makinesi satın alınarak, 2020 yılından itibaren bu cihazlara kamu ve özel kullanıcıların erişimi sağlanacak.

Düşük enerjili mikro işlemci teknolojisi geliştirilmesi de dahil olmak üzere süper bilgisayar teknolojileri geliştirilmesine ve kullanılmasına destek sağlanacak.

EuroHPC Ortak girişimi, 2019-2026 döneminde faaliyet gösterecek.

Sanayi ve KOBİ’lerin erişimi artacak

Kurulacak EuroHPC altyapısı, Avrupa endüstrisine ve özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin yenilikçi ürünler geliştirebilmeleri için süper bilgisayarlara erişim olanaklarını artıracak. Ürün tasarımı ve üretim süreçleri için gerekli sürelerin önemli ölçüde azalması sayesinde, maliyetlerin de en aza indirilmesine olanak sağlayacak ve kaynak verimliliği artacak. Örneğin, otomobil üretim süreçleri süper bilgisayarlar sayesinde 60 aydan 24 aya kadar azaltılabiliyor.

Yüksek performanslı bilgisayarlar ayrıca ulusal güvenlik ve savunma gibi alanlardaki çalışmalara da destek veriyor. Örneğin karmaşık şifreleme teknolojilerinin geliştirilmesi, siber saldırıların izlenmesi ve nükleer simülasyonlar yapılması gibi konularda yüksek performanslı bilgisayarlardan yararlanılıyor.

super-bilgisayar-gidahattiSüper bilgisayarlar hangi alanlarda kullanılıyor?

Süper bilgisayarlar olarak adlandırılan yüksek performanslı bilgisayarlar; hastalıkların erken teşhis ve tedavisi, yeni tedavilerin geliştirilmesi gibi önemli bilimsel ve toplumsal zorlukların önceden ortaya çıkarılması ve çözüm getirilmesi gibi alanlarda kullanılan kritik bir araç. Ayrıca, kasırgaların izlediği yolların tahmininde veya deprem simülasyonları oluşturulması sayesinde büyük ölçekli doğal felaketlerin önlenmesi ve yönetilmesi için de süper bilgisayarlar kullanılıyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir