AB Komisyonu 7 yıl için ne kadar bütçe istedi?

-
AB Komisyonu 7 yıl için ne kadar bütçe istedi?

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 2021-2027 dönemi için 1 trilyon 279 milyar avro bütçe önerisinde bulundu. 2020 yılındaki önceki yedi yıl için bütçesi 1.09 trilyon olan AB’de tarım sübvansiyonlarında kesinti gündemde.

AB Komisyonu, 2021-2027 dönemi için bütçe önerilerini açıkladı. Komisyon, 2020 öncesi yedi yıllık dönem için 1.09 trilyon avro olan bütçenin, 2021-2027 arasındaki yedi yıllık dönemde 1 trilyon 279 milyar avro olması önerisinde bulundu.

Komisyon’un önerileri, AB üyesi ülkelerce görüşülerek bir çerçeve belirlenecek. Üye ülkelerin oy birliğiyle bütçeyi karara bağlamaları gerekiyor.

avro-gidahattiTarım sübvansiyonlarında kesinti

Söz konusu dönemde bütçeden; sınır güvenliği, göç ve araştırma gibi alanlara daha fazla para ayırmak isteyen AB Komisyonu, sınırların korunmasında görev alacak çalışanların sayısının 10 bine çıkarılmasını önerdi.

Komisyon, bütçe için üye ülkelerden daha fazla destek beklerken, çiftçilere ve yapısal yardımlara ayrılan miktarın ise yüzde 10 oranında azaltılmasını planlıyor.

“Hukuk devleti ilkesi gözetilmeli”

AB Komisyonu, birlik bütçesinden yapılacak yardımlarda da ‘hukuk devleti ilkesine bağlılığın” gözetilmesi istiyor. Bu bağlamda, hukuk devleti prensibinin ihlali halinde yardımların devre dışı bırakılması, azaltılması ya da kısıtlanabilmesi seçenekleri masada.

brexit-ab-ingiltere-avro-gidahattiBrexit’in bütçeye olumsuz etkisi

Halen AB ile Brexit müzakerelerine devam eden İngiltere’nin ayrılması ise AB bütçesini olumsuz etkileyecek. İngiltere’nin ayrılığının, AB için yıllık 12-14 milyar avro bir kayba yol açacağı hesaplanıyor. Bu kaybın ise plastik vergisi ve bütçe kesintileriyle giderilmesi hedefleniyor.

Bir Alman televizyon kanalına açıklamalarda bulunan AB Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Oettinger, Almanya’nın AB’ye gelecek yıllarda 11-12 milyar avro daha fazla aidat ödeyeceğini söyledi, “3,5-4 milyar avro İngiltere’nin AB’den ayrılacak olmasıyla ortaya çıkan açığın kapanması için gerekli” dedi.

almanya-ab-bayrak-gidahattiAlmanya tepkili

AB’ye en yüksek aidatı ödeyen Almanya’nın Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Dışişleri Bakanı Heiko Maas, AB Komisyonu’nun 2021-2027 dönemi bütçe önerileri konusunda, Komisyonun doğru ağırlık noktaları belirlemek zorunda olduğunu dile getirdiler. Komisyonun harcamaları “AB değerlerini göz önünde bulundurarak daha mantıklı” yapması gerektiğini bildiren bakanlar, üye ülkeler arasındaki mali yük dağılımının da adil olması gerektiğinin altını çizdiler.

Daha fazla aidata karşılar

AB bütçesinden, ödediği aidattan daha az yarar sağlayan ülkeler ise aidat miktarının artırılmasına karşı.

Hollanda, Avusturya, Danimarka ve İsveç’in savunduğu bu görüşü dillendiren Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, AB Komisyonu’nun bütçe önerisini, “kabul edilebilir bir çözüme uzak” olarak nitelendirdi.

AB’de tarım sübvansiyonlarından en fazla yararlanan ülkelerin başında gelen Fransa ise özellikle tarım sübvansiyonları için düşünülen kesintiye karşı. Fransa Tarım Bakanlığı, çiftçilere yapılan doğrudan yardımların yüzde 5 kesilmesi planlarına karşı çıkıyor.

AB’nin bütçe planlarına tepki gösteren Polonya’nın Dışişleri Bakan Yardımcısı da, bütçedeki değişikliklere sıcak bakmadıklarını belirterek, tam bir uzlaşma için uzun bir süreç gerekeceğini kaydetti.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın