AB İlerleme raporu ve Türkiye

-
AB İlerleme raporu ve Türkiye

Avrupa Birliği (AB), 1 Kasım seçimleri sonrasına ertelediği Türkiye İlerleme Raporu’nu 10 Kasım Salı günü yayınladı. Raporda, son bir yıldaki uyum düzeyi bakımından 33 faslın 27’sinde çeşitli seviyelerde ilerleme sağlandığı teyit edilse de kamuoyunda ön plana çıkan, ülkenin reform hızını yavaşlattığı ve insan hakları ile temel özgürlükler konusundaki çabaların yetersiz kaldığı uyarıları oldu. Tabii, durum böyle olunca, bazı teknik fasıllardaki gelişmeler; yargı, medya, insan hakları, ifade özgürlüğü ve Suriyeli mülteciler gibi sıcak konuların gölgesinde kaldı.

Bu sıcak ve siyasi tartışmaların detaylarını bir kenara koyduğumuzda, raporun ana mesajının şu olduğu görülüyor: Türkiye, yavaş bir şekilde de olsa Avrupa Birliği müktesebatına uyuma devam ediyor ve birçok alanda iyi bir hazırlık seviyesine ulaştı.

Peki, rapor bu alanlardan tarım, balıkçılık ve gıda güvenliği fasıllarında ne diyor?

Gıda güvenliği faslında, Türkiye’nin ulusal bir program ve bir izleme planı sunarak gıda işletmelerini iyileştirmesi isteniyor.

Genel gıda güvenliği konularında müktesebatın düzenlenmesi ve uygulanması yönündeki ilerlemelerin sınırlı kaldığı vurgulanıyor. Raporda, geçen yıldan bu yana sanayici için büyük sorun teşkil eden gıda enzimleri konusu da yer buldu. Rapor, genetiği değiştirilmiş organizmalardan (GDO) üretilen gıda enzimlerini etkileyen ticaret hayatının düzensizliklerinin Biyogüvenlik Kurulu’nun tavsiyesiyle çözülmesine rağmen, bunun Biyogüvenlik Kanunu’nda yapılan değişiklik olarak adlandırılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Çiftlik hayvanlarının refahı ve yumurtlayan tavukların korunması ile ilgili yönetmeliklerin yürürlüğe girdiği kaydedilen bu fasılda; “Ancak müktesebatı hayvan refahında tam olarak uygulayabilmek için daha fazla yapısal ve idari çaba gereklidir.” Yorumuna yer verilmiş. Ayrıca AB, hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıklarda herhangi bir ilerleme kaydedilmediğine de dikkat çekiyor.

Tarım başlığında ise Türkiye’nin canlı büyükbaş hayvan, sığır eti ve türevi ürünlerin ithalatındaki kısıtlama ve kotaların süresiz kaldırması isteniyor.

Bir diğer husus ise üreticilere doğrudan yardım konusunda Türkiye’nin, mevcut tarım destek politikasını ortak tarım politikasına göre değiştirmek için bir strateji hazırlamada hiçbir ilerleme kaydetmediğine yapılan vurgu oldu.

Balıkçılık faslında da bu alandaki çalışmaların halen başlangıç aşamasında olduğu vurgulanıyor. Yapısal faaliyetler, devlet yardımı ve piyasa politikasıyla ilgili mevzuatı uyumlu hale getirmek ve kurumsal kapasiteyi güçlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu kaydedilen bu fasılda; Türkiye’nin, 2016 yılında özellikle balıkçılık kanun taslağını kabul etmesi isteniyor.

Uluslararası anlaşmalar konusunda, ICCAT’ta ve Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu’nda Türkiye ve AB arasındaki işbirliğinin devam ettiği belirtilen raporda; “AB, ortak balıkçılık politikasının yanında Deniz Hukuku ile ilgili Birleşmiş Milletler Konvansiyonu’nun hükümlerini uyguladığından, Türkiye’nin konvansiyonu onaylaması, balıkçılık ve denizle ilgili politikalar konusunda AB ile olan işbirliğini geliştirecektir.” değerlendirmesine yer veriliyor.

Gıda güvenliği faslı, 2010 yılında müzakerelere açılmasına karşın, tarım ve balıkçılık fasılları bugüne kadar açılmadı. Türkiye, dünya 7’ncisi olduğu tarımda ve ilerleme kaydettiği balıkçılık alanında siyasi blokajlar nedeniyle müzakereleri bir türlü başlatamadı. Bu noktada teknik kriterleri yerine getirmeye devam etse de Türkiye, AB’nin bazı üyelerinin siyasi engelini aşamıyor.

Bu açıdan bakıldığında AB ile ilişkimiz, bir oyuna benziyor. Her yıl, acaba bu yıl hangi ülke zorluk çıkaracak, müzakereleri engellemek için kimler hangi argümanla karşımıza çıkacak, diye bekliyoruz. İşin gerçeği; AB, Türkiye’yi 52 yıl önce İsmet İnönü tarafından imzalanan Ankara Antlaşması’ndan bu yana kapıda bekletiyor.

Bazen kendime soruyorum; “O zaman bu neyin ilerlemesi?”.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir