AB gıda kalitesinde çifte standarda müdahale ediyor!

-
AB gıda kalitesinde çifte standarda müdahale ediyor!

Avrupa genelinde gıda kalitesi çifte standardını engellemek isteyen Avrupa Birliği, gıda üreticilerinin aynı ürünleri ülkelere göre farklı içerik ve kalitede satmasına müdahale ediyor.

AB, özellikle Doğu Avrupa’da olmak üzere birlik içerisinde farklı bölgelerde ürünlerin daha düşük kaliteli versiyonlarını satan gıda üreticileriyle mücadele etmeye yönelik planları olduğunu açıkladı.

Testler sıkılaştırılacak

AB’nin yürütme organı ve gözlemci birimi olan Avrupa Komisyonu, ürünlerin karşılaştırma testlerinin iyileştirmesine yardımcı olmak için üye ülkelere 1 milyon avro verecek. Bu uygulamayla ürünler arasındaki kalite farklılıklarının tespit edilebilmesi amaçlanıyor.

Bu hamle, Avrupalı tüketicilerin ürünler arasındaki farktan şikayet etmesi sonrasında atıldı. Şikayet edilen ürünler arasında, farklı ülkelerde daha fazla şeker ve daha az kafeinle satılan kahve markası ve et içeriği daha düşük balık kroket bulunuyor.

Tüketici Haklarından Sorumlu Komisyon Üyesi Vera Jourova, düzenlenen bir basın toplantısında şunları söyledi:

“Bu ürünler tamamen aynı ambalaja sahip. Ancak örnek vermek gerekirse, bir kahve ürününde daha az kafein ve daha fazla şeker bulunabiliyor. Bazı balık kroket ürünlerinde et miktarı daha az olabiliyor. Bu konuyu gerçekten ciddiye alıyorum.”laboratuvar-gidahatti

Avrupa Birliği gıda kurallarının uygulanmasını istiyor

Planlar arasında, tüm AB ülkelerinin birliğin gıda kurallarının nasıl uygulanacağını görmesini sağlamak da yer alıyor.

26 Eylül’de açıklanan adımlar, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in AB’de “2. sınıf tüketici olmasının kabul edilemeyeceğini” açıklamasından sonra geldi.

Juncker “Slovaklar daha az balık içerek balık kroket yemeyi, Macarlar yemeklerinde daha az et olmasını, Çekyalılar çikolatalarında daha az kakao olmasını hak etmiyor. AB yasaları bu tip uygulamaları halihazırda yasaklıyor.” demişti.

Jourova ise ürünleri “isim verip rezil etmekten” şimdilik kaçındı. Bununla birlikte söz konusu hileler için kanıtları beklediğini söyledi.

En kötü balık kroketlerin hangi Avrupa ülkesinde olduğu sorusunu yanıtlayan V. Jourova, “benim ülkem olan Çek Cumhuriyeti’nde ciddi şekilde düşük bir et yüzdesi vardı. Benzer durum başka ülkelerde de söz konusu olabilir” diye konuştu.

Şubat ayında Macaristan gıda güvenliği kurumu, ürün ambalajları aynı olmasına karşın, komşu ülke Avusturya’daki bazı ürünlerin daha kaliteli olduğunu açıklamıştı.

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir