AB, ambalajlardaki bisfenol-A mevzuatını tartışıyor

-
AB, ambalajlardaki bisfenol-A mevzuatını tartışıyor

AB Komisyonu, üye ülkelerde uygulamadaki yasaların yarattığı belirsizlik ve tüketici güvenindeki olumsuz etkiler nedeniyle, gıda ambalajlarında bisfenol-A (BPA) kullanımı ile ilgili yeni mevzuat önerecek.

Ocak ayında bisfenol-A (BPA) ile ilgili bilimsel görüşünü açıklayan Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA, Kabul Edilebilir Günlük Alım miktarını (TDI) 50’den 4 μg/kg vücut ağırlığına çekmişti. Ancak bu değerin geçici bir değer (t-TDI) olduğu ve gıdalarda kullanılan BPA’nın zararlı etkilerinin geçişi konusunda yeni bir limit (SML) belirlenmesi gerektiği belirtilmişti. BPA için geçerli SML değeri halen 0,6 mg/kg.

EFSA’nın bilimsel görüşünde, tüm yaş gruplarındaki tüketicilerin maruz kaldığı BPA seviyesinin t-TDI’ın oldukça altında olduğu ve beslenmeyle maruz kalınan seviyelerin sağlık sorunu yaratmadığının da altı çizilmişti.

ABFarklı ulusal yasalar esnekliği azaltıyor

AB Komisyonu BPA’lara ilişkin üye ülkelerdeki ulusal yasalar, mevzuatlar ve idari hükümler arasındaki farklılıkların malzeme ve eşyaların serbest dolaşımını engelleyebileceği, eşit ve adil olmayan rekabet koşulları yaratabileceği görüşünde.

AB üye ülkeleri arasındaki farklı kuralların ihracat yapan 3. ülkeler için takip etmesi karmaşık ve zor bir mevzuat düzeni oluşturduğunu da bildiren Komisyon, şu 5 seçeneği değerlendiriyor.

“Politikayı değiştirmemek, gıdayla temas eden plastik malzemelerde BPA’yı kısıtlamak, bu kısıtlamanın yanında kaplama ve cilalarda önlemler uygulamak, önceki iki seçeneğe diğer gıdayla temas eden malzemeleri de katmak ve gıdayla temas eden malzemelerde BPA’yı AB seviyesinde yasaklamak.”

BPA plastik (polikarbonatlar) ve kaplamalar (epoksi reçinesi) gibi gıdayla temas eden malzemelerin üretiminde kullanılıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir