81 İlden 81 Organik Ürün önerisi!

-
81 İlden 81 Organik Ürün önerisi!

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği’nden (TÜMSİAD) markalı organik ürünlerle tarım gelirlerinin artırılması ve sektörün daha da ileriye taşınması önerisi geldi. Önerilen formül, Karadeniz Bölgesi’nden başlanarak 81 ilden 81 organik tarım ürününün belirlenmesi ve bu ürünlerin markalaştırılmasını kapsıyor.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği TÜMSİAD 3. Bölge Başkanları Toplantısı, TÜMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Orta Anadolu ve Karadeniz Bölge Başkanı Mevlana Karali başkanlığında Trabzon’da gerçekleştirildi.

tumsiad-bolge-toplantisi-organik-urun-gidahatti

Toplantıda tarım sektörünün daha da ileriye taşınmasını sağlamak üzere, tarımı markalaştıracak bir formül önerisi sunuldu.

Tarımsal büyüklükte Avrupa’nın en büyük, dünyanın 7’nci büyüğü olan Türkiye’nin organik tarım cenneti olduğuna dikkat çeken TÜMSİAD üyeleri, markalı organik ürünlerle tarım gelirlerinin artırılması için yeni bir formül önerdiler. Formül, Karadeniz Bölgesi’nden başlanarak 81 ilden 81 organik tarım ürününün belirlenmesi ve bu ürünlerin markalaştırılmasını kapsıyor.

AB’de bitkisel üretimde patent uygulamasına tepki var

organik-tarim-gidahatti

Toplantıdaki konuşmasında, 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olabilmek için tarımsal üretimin kilit önem taşıdığına vurgu yapan TÜMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Orta Anadolu ve Karadeniz Bölge Başkanı Mevlana Karali, bu nedenle katma değeri yüksek organik tarım ürünlerine yönelmek gerektiğini ifade etti. Karali, organik tarımın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için 81 ilden 81 markalı organik ürünün belirlenmesi ve Türkiye’nin markalı organik ürünlerle dünya sahnesine çıkması gerektiğini açıkladı.

tarim-üretici-gidahatti

Dünya tarım piyasalarını belirleyen bir Türkiye

Türkiye’nin tarım zengini bir ülke olduğunu ve bu kaynaklarını çok iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Karali, sözlerine şöyle devam etti:

Güney Kore ile Amfibus imzası!

“Tarımda sahip olduğumuz güçlü potansiyeli iyi kullanmamız lazım. Bunun için TÜMSİAD olarak markalı organik ürün üretimine geçmeyi ve bu yönde teşvikin arttırılmasını içeren bir projeyi öneriyoruz. Tarladan sofraya her aşamasının kontrol edildiği ve sertifikalandığı organik tarım ürünlerinin markalanmasıyla Türkiye, tarımsal üretimde dünya piyasalarına yön veren bir ülke konumuna gelebilir. Bu proje ile Rize’den organik çay, Giresun’dan organik fındık, Şanlıurfa’dan organik zeytin, Malatya’da organik kayısı ve İzmir’den organik incir gibi 81 ilimizden belirlenecek 81 ayrı ürünümüzle yurt içi ve yurt dışı pazarlarda talep gören katma değerli ürünlerin üretimini gerçekleştirebiliriz.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın