7’den 77’ye herkes süt içmeli!

-
7’den 77’ye herkes süt içmeli!

21 Mayıs Dünya Süt Günü öncesinde süt ve süt ürünlerinin çocukluk çağından yaşlılık dönemine kadar gereksinim duyulan en önemli besinlerden olduğunun altı çizdi. İzmir’de de Süt ve Çocuk Şenliği düzenlendi.

21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Serap Güzel, en temel besin gruplarından biri olan süt ve süt ürünlerinin, beslenmedeki yeri ve önemini anlattı.

diyetisyen-serap-guzel-gidahatti

Serap Güzel, sütün faydaları konusunda şunları kaydetti:

Büyümenin anahtarı süt

Çocukluk döneminde süt, kemik ve diş gelişimini, içerdiği A, D ve B grubu vitaminler ve fosfor ile büyüme ve gelişmeyi sağlar. Anne sütünü bıraktıktan sonra günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için çocukların her gün 2 bardak süt veya yoğurt tüketmesi gerekir. Süt ve süt ürünleri iyi kalite protein kaynağı olduğu için yeni hücrelerin oluşumunu dolayısı ile büyümeyi sağlar. Çocukluk ve ergenlik döneminde yeterli süt tüketimi ilerleyen yaşlar için de kemik sağlığını koruyacak yeterli kalsiyum depolarının oluşmasını sağlar. Sütün en önemli olduğu zamanlardan biri de gebelik dönemidir. Anne artan vitamin mineral ihtiyacını karşılamak için günde en az 3-4 bardak olacak şekilde fazladan süt veya yoğurt tüketmelidir. Yeterli süt tüketmeyen anneler için kalsiyum eksikliği diş kayıplarına, ilerleyen yaşlarda osteoporoza neden olabilir.

sut-gidahatti

Yetişkinlerde kemik sağlığı için süt

Sadece çocukken değil, hayatımızın her döneminde süt içmeliyiz. Yetişkinlikte ve yaşlılık döneminde yine kemik sağlığı için ve osteoporozdan (kemik erimesi) korunmak için her gün en az 2-3 bardak süt veya yoğurt tüketilmelidir. Kadınların menopoz dönemi yine süt tüketimini ihmal etmemeleri gereken bir dönemdir. Menopoz dönemi kemiğin yıkım aşamasının hızlandığı dönemdir ve bu dönemde yetersiz kalsiyum tüketen kadınlarda osteoporoza yakalanma riski artar. Bu nedenle sadece menopoz dönemi değil öncesinde de kalsiyum içeren besinlerin tüketimi önemlidir. 50 yaş üzeri kadınlarda günlük 1200 mg kalsiyum alınmalıdır. Bu dönemde kalsiyum emilimi de azaldığı için yetişkinlik dönemine göre kalsiyum tüketimi biraz daha arttırılmalıdır. Pratik olarak bu kalsiyum miktarını sağlamak için günde 3 bardak süt veya yoğurt ve 1 porsiyon peynir ve diğer kalsiyum kaynaklarından tüketilmelidir. Sigara, alkol ve kafein kalsiyum emilimini azaltan faktörlerdir, kemik erimesi riski olan kadınların bunlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

TMO depoları özel firmalara açılacak; Lisanslı depolama gelişecek

Süt ve yoğurt kan şekerine olumlu etki ediyor

Süt ve yoğurdun kan şekerine olumlu bir etkisi vardır. Süt, yoğurt, ayran karbonhidrat içerir ama protein ve yağ içerdiği için kan şekerini daha yavaş yükseltir ve daha dengeli gitmesini sağlar. Özellikle ara öğünlerde meyve, yulaf veya lifli bir ekmek ile birlikte süt, yoğurt veya peynir tüketmek kan şekerini daha iyi dengeler. Kan şekerinin normal sınırlarda gitmesini sağlamak için basit şekeri az, lif içeren veya proteinle birlikte tüketilen öğünler önerilir. Süt ve yoğurt bunları sağlayabilen bir besindir. Süt ve yoğurt, yanında başka besinlerle birlikte diyabetli kişiler için uygun bir ara öğün şeklidir.

izmir-sut-ve-cocuk-senligi-gidahatti

Süt ve Çocuk Şenliği

21 Mayıs Dünya Süt Günü öncesinde İzmir’de düzenlenen Süt ve Çocuk Şenliği ile de süt içmenin önemi vurguladı.

İzmir’de Her Gün Süt İçiyorum, Sağlıkla Büyüyorum Projesi ile 250 bin çocuğa süt ile ilgili bilinçlendirme çalışması yapılırken, 2 bin çocuğa İl Müdürlüğü personelince okullarında eğitim verildi. Projenin 2016 yılı finalinde İzmir’in 30 ilçesinde gerçekleştirilen “Süt ve Süt İçme Alışkanlığı” temalı resim yarışmasında ilçe birincisi olan resimlerin sergilendiği ve ödüllerin verildiği Süt ve Çocuk Şenliği, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal, İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gülkaynak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Menderes Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı gerçekleştirildi

izmir-sut-ve-cocuk-senligi-resim-yarismasi-odul-gidahatti

Şenlikte konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, proje yürütücülerine teşekkür ederek, öğrencilere, “Onlar sizleri sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmek için çaba sarf ediyorlar” diye seslendi. Sütün sağlıklı beslenmedeki önemini vurgulayan Toprak, “Yaptığınız resimlerle sizler bu önemi kendinizce anlattınız, çok güzel resimler çıkardınız. Hepinize sonsuz teşekkür ediyorum, dereceye girin ya da girmeyin hepinizi tebrik ediyorum” dedi.

izmir-sut-ve-cocuk-senligi-vali-mustafa-toprak-gidahatti

Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal da, süt içme alışkanlığını gerekli olan seviyeye çıkartmak istediklerini söyledi. “Dünya 100 litre süt ürünü, biz 30 litre tüketiyoruz” diyen Güldal, aradaki farkın çok büyük olduğunu belirterek, “Bizim öncelikli hedefimiz bu farkı yok etmektir. Süt içme alışkanlığını büyüyünce kazandırmak çok zor, ancak çocuklara bu alışkanlığı edindirebiliriz. Bu amaçla İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile müşterek bir proje gerçekleştirdik” dedi. Bakanlık olarak hedefin; süt tüketimini arttırmak olduğunu sözlerine ekleyen Güldal, “Sağlıklı yarınlar için bunu başarmalıyız” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın