60 yıllık domates tohumunu takas ettiler

-
60 yıllık domates tohumunu takas ettiler

Yüzyılların geleneği takasın tohumlar için kullanıldığı 3. Tohum Takas Şenliği’ne, 60 yıllık domates tohumu damga vurdu. Elazığlı bir vatandaş, ninesinden kalma 60 yıllık domates tohumunu Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ne hediye etti, karşılığında mısır ve biber tohumu aldı.

3. Şile Tohum Takas Şenliği tohumŞile Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Tohum Takas Şenliği’ne Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi de katıldı. Yüzlerce vatandaşın özenle sakladığı çeşitli tohumları birbiriyle takas ettiği şenlik, gün boyu renkli görüntülere sahne oldu. Koruma altına alınan sebze ve meyve tohumlarının takas edildiği şenliğe, ilgi büyüktü.

“Bitki neslinin devamı için tohum önemli”

Şenliğin en dikkat çekici takasını, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi gerçekleştirdi. Uzman Biyolog Tuğçe Ağba ve ekibi, Elazığlı bir vatandaşın gönüllü olarak hediye ettiği 60 yıllık domates tohumunu mısır ve biber tohumuyla takas etti.

3. Şile Tohum Takas ŞenliğiBitki neslinin devam etmesi için tohumun büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Uzman Biyolog Tuğçe Ağba, “Bu yıl şenliğe ilk kez katılıyoruz. Biz de Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi olarak tohum takas şenlikleri düzenliyoruz. Bu tür etkinlikler bizim için önemli, çünkü tohum, bizim en önemli bitki parçamız. Bitkinin neslini devam ettirilebilmesi ve biyoçeşitliliğin devam edebilmesi için tohumlara çok ihtiyacımız var. Yerel tohumlar da bizim için çok önemli ve bu tür etkinliklerde çok fazla yerel tohuma ulaşabiliyoruz. Gelen tohumları kontrol altına alıyoruz. Bu yıl ki tohumlarımız içerisinde 60 yıllık domates tohumumuz var” şeklinde konuştu.

Şenliği anlamlı bulduğunu belirten Nalan Okutan da, “Tohum takasımızı yaptık. Biz mısır verip domates ve salçalık biber aldık. Bu gelenek devam etmeli.” dedi.

Yerli tohum bulmanın zor olduğunu belirten Dilek Yürük ise “Yedikule marullarını takas ettik. Bu marullar ne yazık ki geniş alanlarda yetiştirilemiyor. Bu işe gönül verenlerle birlikte tohum takası sayesinde orijinal tohumları tekrar bahçelerde yetiştirebiliyoruz. Daha önce Yedikule Marul Şenliği yapmıştık. Oradan tohum alanlar, şimdi bize tohumlarını getiriyor. Her türlü uygun ortamda ata tohumlarının devam edebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

3. Şile Tohum Takas Şenliği1Minik eller tohum ekti

Şenlikte katılımcıları bitkiler ve bitki çeşitliğinin devamının önemi konusunda bilgilendiren Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde görevli uzman biyologlar, aynı zamanda evde yapılabilecek bitki karışımları hakkında da bilgilendirdi.

Tohum Takas Şenliği’nin minik katılımcıları da toprakla buluştular, çeşitli tohumları özenle saksılara yerleştirdiler.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir