52 ülkeden ziyaretçi ağırladı

-
52 ülkeden ziyaretçi ağırladı

BURTARIM 2017, Bursa 15. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ve Bursa 10. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı sona erdi. 75 bin m² alanda, 20 ülkeden 420 firma ve firma temsilciliğinin, 1.216 markanın katılımıyla hazırlanan fuarlar, 52 ülkeden 301.827 ziyaretçi ile yurt dışı ziyaretçi sayısında %50’lik rekor bir büyümeye imza attı.

Her geçen yıl sektördeki yerini sağlamlaştıran, yapılan iş bağlantıları ile kıtalararası köprüleri kurmaya devam eden Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları, ziyarete açık kaldığı 5 gün boyunca yurt içinden 79 ilden, yurt dışından 4 kıtada bulunan 52 farklı ülkeden gelen toplam 301.827 kişi tarafından ziyaret edildi. Traktör ve tarımsal mekanizasyon satışlarına büyük katkı sağlayan, yaratılan iş hacmi ile ülke ve bölge ekonomisine güç katan fuarlar, sektörün yüzünü güldürdü.

burtarim-2017-stant-gidahattiYabancı ziyaretçi sayısında rekor artış

Tüyap Tarım Fuarlarının gerek ziyaretçi sayısı gerekse metrekare bakımından en büyük buluşmalarından biri olan fuarları değerlendiren Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, şunları söyledi:

“Bu yıl da sektörden beklediği ilgiyi gören fuarlarda, Ekonomi Bakanlığı organizasyonu, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteği ile geçtiğimiz yıla göre yabancı ziyaretçi sayısında %50 büyüme oranı yakalandı. Almanya, Avustralya, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Etiyopya, Fas, Filistin, Fransa, Gürcistan, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Irak, İran, İsrail, İspanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Karadağ, Katar, Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Somali, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yunanistan ve Yeni Zelanda’dan organize edilen 1.100 iş adamı yaptığı ticari iş birliktelikleri ile ülke ihracat hacmini arttırdı. Yurt içinden ise 79 ilden gelen 2000’e yakın otobüs ile sektör ilgililerinin ve profesyonellerin fuarda olması sağlandı.”

ilhan-ersozlu-gidahatti

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü

İlhan Ersözlü, önümüzdeki yıl Tüyap Bursa çatısı altında 16. kez düzenlenecek Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarlarının 10-14 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini kaydetti.

İkili iş görüşmeleri organize edildi

Ürün çeşitliliğini ve verimliliği artıran teknolojik gelişmeleri ve yenilikler sunan BURTARIM 2017 süresince katılımcı firmalar ürün lansmanlarını, sektördeki yeniliklerini ilk defa fuar alanında tanıttılar.

KOSGEB ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile 12 Ekim Perşembe günü yurt dışından gelen iş adamları ile katılımcı firmalar arasında ikili iş görüşmeleri düzenlendi.

burtarim-2017-is-gorusmeleri-gidahattiBursa Tarım Paneli

Fuarlar ile eş zamanlı olarak TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve Bursa Ziraat Odaları işbirliğinde; akademisyen, üreticiler, üretici örgütleri ve ziraat mühendislerinin katılımıyla bu yıl dördüncü kez “Gıda Güvenliği ve Tam Bağımsızlık İçin TARIM” temalı Bursa Tarım Paneli organize edildi. Panel 13 – 14 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleşti.

burtarim-2017-ziyaretci-gidahattiTüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan fuarlar; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Ticaret Borsası, Bursa Ziraat Odaları, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Bursa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, KOSGEB ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlendi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir