500 bin kişi gitti 2 milyon tane satıldı

-
500 bin kişi gitti 2 milyon tane satıldı

2. Uluslararası Urla Enginar Festivali ilçeye üç gün karnaval havası yaşattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Ekonomi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleşen festivalde Urla’yı 500 bin kişinin ziyaret ettiği, 2 milyon enginar satıldığı açıklandı.

Urla Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç festivalin Urlalı üreticiler için çok ciddi ekonomik yararının olduğunu belirtti. Üretici ile tüketicinin doğrudan buluşmasının üretici için çok önemli olduğunu belirten Kılınç “Urla Belediyesi yalnızca enginar üreticilerimiz için belediyenin yanında bir Pazar kurdu. Büyükşehir Belediyemizin getirdiği stantlarda 68 enginar üreticisi tezgah açtı. Bunun yanı sıra manavlarımız da çok sayıda enginar sattı. Festival boyunca 2 milyonun üzerinde enginar satışı sağlandı. Çiftçimiz, esnafımız çok mutlu” dedi.

Urla’da, 3 gün boyunca adeta insan seli yaşandı. Kara yolları genel müdürlüğünden alınan bilgilere göre Urla’ya festival boyunca yalnızca çevre yolu gişelerden 45 Bin araç girişi oldu. Türkiye’nin dört bir tarafından turların düzenlendiği festivalde yaklaşık olarak 500 Bin kişi Urla’yı ziyaret etti.

Cumhuriyet Meydanı, Mini meydan, Sanat Sokağı, Malgaca Pazarı ve Dere sokaklara kurulan stantlar geçen yıla oranla 2 kat artarak 800’e ulaştı. Enginarın ham halinin yanı sıra, çeşit eşit yemeklerinin yer aldığı stantlarda ayrıca takı, hediyelik eşya, giyim gibi ürünler de satışa sunuldu.

www.hurriyet.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir