50 bin KOBİ’ye 7,5 milyar TL Nefes Kredisi

-
50 bin KOBİ’ye 7,5 milyar TL Nefes Kredisi

Başbakan Binali Yıldırım, KOBİ’lere ikinci Nefes Kredisi kapsamında 5 milyar TL olarak belirlenen kredi hacmini 7,5 milyar TL olarak açıkladı. Düşük faizli krediden yaklaşık 50 bin KOBİ’nin krediden yararlanması bekleniyor.

Nefes Kredisi’nin ikincisinin imza töreni ve tanıtım toplantısı, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla İzmir’de yapıldı.

Aylık 0,99 faiz/kar payı ve 12 ay vade imkânı ile iki üç ay içerisinde yaklaşık 50 bin KOBİ’nin faydalanması beklenen TOBB Nefes Kredisine; Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım aracılık edecek.

“Piyasadaki olumsuz şartlara inat buradayız”

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Finansmanda İnovasyon’ adını verdiği, geçen yıl TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) olarak başlayan Nefes Kredisi’nin bu yıl Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım’ın da katılımıyla daha güçlü olduğunu dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in desteğiyle hazine ve Kredi Garanti Fonu’nun devreye girdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “KOBİ’lerimizin bu proje kapsamındaki kredilerine yüzde 85 kefalet sağlandı. Son olarak da en büyük kamu bankamız olan Ziraat Bankası ile iki senedir projemize destek veren tek özel banka olan Denizbank zararı bile göze alarak projeye kaynak sağladılar. Böylece KOBİ’lere 5 milyar liralık kredi hacmi yarattık. 2-3 ay gibi kısa bir sürede 30 bin KOBİ kredi kullandı. Piyasada olumsuz hava oluşturmaya çalışanlara inat, ‘TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Kredi Garanti Fonu (KGF) olarak buradayız’ diyoruz” dedi.

Kredi faizi yüzde 0,99

Nefes Kredisi sisteminin çok basit olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı, şu bilgileri verdi:

“Pazartesi gününden itibaren üye KOBİ’lerimiz oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesi ile çalıştıkları banka şubesine başvurabilecekler. Nefes Kredisi faizimiz aylık yüzde 0,99 olacak. Bir üyemiz azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. Ve kredi 12 eşit taksitli olacak. Kredinin yüzde 85’i hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Yani KOBİ’lerimizin çok ciddi bir teminat sıkıntısı olmayacak. Normalde bugün paranızı bankaya mevduata koysanız bankadan yüzde 15 mevduat faizi alıyorsunuz. Ama Nefes Kredisi kullanınca aylık 0,99, yıllık yüzde 11,88 faiz ödeyeceksiniz. Yani KOBİ’lerimiz mevduat faizinden 3 puan aşağıda kredi kullanabilecek. KOBİ’miz kazanacak, Türkiye kazanacak.”

Proje sayesinde 2017’de yüzde 7,4 ile G20’nin büyüme rekorunu kıran Türk ekonomisinin 2018’de de yeni rekorlara koşmasına katkı sağlayacaklarını bildiren Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’ye yatırım yapanlar her zaman kazandı. Türkiye, her zaman hedeflerine ulaştı. Biz Türk tüccarı ve sanayicisi olarak yine en iyi bildiğimiz işi yapacağız. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz” dedi.

“Türkiye üzerinde oynanan oyunlar boşa çıktı”

Sanayicilerin hep yanında olduklarını dile getiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise iş dünyasının önerileriyle farklı projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti. Tüfenkci, “2016 yılında Gezi Parkı olaylarından bu yana Türkiye üzerinde oynanan oyunları boşa çıkardık. Özel sektör temsilcileri Türk ekonomisine ayar çekenlere ayar çekti. Bu gerçek bir başarı en hızlı büyüyen ekonomi olduk. Birtakım iyileştirmeler yaparak üretenin, istihdam sağlayanın yanında olduk. Sizler çalışacaksınız bizler önünüzü açacağız” diye konuştu.

“Nefes kredisi küçük firmalara nefes aldırıyor”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de konuşmasında geçen yıl hazine destekli kredi garanti sistemini büyüttüklerini belirterek, “Nefes kredisi daha çok küçük firmalara işletme sermayesi olarak nefes aldırıyor. Krediye erişimi arttırıyoruz. 1 milyon 600 binin üzerinde istihdam oluşturuldu. Hükümetimiz döneminde bankalar asli görevlerine döndüler. Melek yatırımcı konseptiyle Avrupa’da 5 inci sıraya geldik” dedi.

“Türkiye ekonomisi sürdürülebilir büyümeye devam edecek”

Nefes Kredisi İmza ve Tanıtım Programı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım da, Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini belirterek, “Dünyanın en fazla büyüyen ülkesiyiz, altını çize çize söylüyorum. Türkiye, 2017’de dünyanın en fazla büyüyen ülkesi oldu. Kendi rekorumuzu kırıyoruz. Türkiye emin adımlarla uygulanabilen politikalarla, özel sektörüyle, kamu sektörüyle büyümeye, kalkınmaya üretmeye devam edecek.” ifadesini kullandı.

Türkiye’deki istihdam, üretim ve ihracatın da yükünün KOBİ’lerin üstünde olduğuna işaret eden Yıldırım, gerçekten üreten, gerçekten istihdam sağlayan, gerçekten ihracata KOBİ’lerin anlamlı katkı sağladığını dile getirdi.

5 milyarlık hacmi, 7,5 milyara çıkardı!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için ne yapılsa az kalacağının altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl başlattığımız Nefes Kredisi ile KOBİ’lerimiz hak ettikleri krediye ulaşma imkanı buldu. Bir yandan da bu adım bir kaynağa ulaşma projesi değil, aynı zamanda faizin düşürülme politikasına da ciddi katkı sağlıyor. Reel faiz ne civarda, 15-20 arasında işine göre değişiyor. Bu 11,88, yani 12 bile değil. Aylık 0,99. Bu bir başlangıç, yani özel şartlarda verilen kredi ile bankalarımız odalar, borsalar diyor ki ‘Biz faizlerin yükselmesini istemiyoruz. Eğer buna katkı sağlanacaksa biz öncülük ediyoruz, diğerleri de bizi takip etsin.’ Olay budur.

Şimdi bu nefes kredisi için 5 milyarlık bir hacim planlanmış. Bu notlara yeni bakma fırsatım oldu. Fakat bir sürü laf söyledik, KOBİ’ler istihdamın çoğunu, üretimin çoğunu, ihracatın çoğunu alıyor, kredilerden de çok az alıyor dedikten sonra 5 milyar olur mu Hüseyin Bey? Arkadaşlar bu işin kredi hacmini 7,5 milyara çıkarıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Kafamdan yapmıyorum, sordum danıştım arkadaşlar ‘olur’ dediler. Onun üzerine burada açıklıyorum. Ve vade 12 ay krediyi gidip alacaksınız, ‘bir ay sonra taksiti öde’ diyorlar. Böyle bir şey olur mu? Bunun bir hazırlığı var onun için de 6 ay ödemesiz 1,5 yıla çıkardık. Faizi ödeyeceksiniz ama ana para ödeme 6 ay sonra başlayacak.”

“Kredilerde geri ödeme oranı yüksek”

Başbakan Binali Yıldırım, geçen sene kullandırılan nefes kredisinin dönüşünün Türkiye ortalamasından 10 kat daha fazla olduğunu, binde birin altında gerçekleştirdiğini belirtti. Bu oranın normalde 2,9 olduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Burada binde bir yani hiç batak yok, sağlam para, çünkü KOBİ’ler sağlam. KOBİ’ler sözüne sadık işletmelerdir, diğerleri sağlam değil demek istemiyorum. Onların hacmi çok büyük, büyük işler yapıyorlar. KOBİ’lerin cüsseleri küçük ama ekonomiye katkıları büyük. Daha yaygın bir tabana hizmet veriyorlar. Burada krediden daha çok insan daha çok şirket yararlansın diye 200 bin lira, bir ölçü koymuşlar, bence makul. Bu bir yatırım değil, mevcut işletmelerin çarkı çevirmek için işletme ihtiyaçlarını karşılaşmak için bir katkıdır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ‘Nefes Kredisi’ protokolü imzalandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın