400 bin baş besi ve damızlık hayvan ithal edilecek

-
400 bin baş besi ve damızlık hayvan ithal edilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvan varlığının arttırılması ve et piyasasının düzenlenmesine yönelik bazı tedbirler konusunda yaptığı açıklamada, Et ve Süt Kurumu ile TİGEM’e 400 bin baş besi ve damızlık hayvan ithalatı yetkisi verildiğini bildirerek, “Üretici ve besicilerimiz, çok daha uygun şartlarda ve diledikleri sayıdaki besi danasını ESK’dan kolaylıkla temin edebilecekler” dedi.

faruk-celik-gidahatti

Bakan Çelik’in açıklaması şöyle:

“Bakanlığımız hayvan varlığını artırmak ve kırmızı et üretimindeki talebi karşılamak için birtakım ilave tedbirler almıştır.

Bu kapsamda Bakanlar Kurulu kararıyla et ve süt piyasasının regülasyonundan sorumlu Et ve Süt Kurumu ile TİGEM’e 400 bin baş besi ve damızlık hayvan ithalatı yetkisi verildi.

Bu tedbirle, yurt dışından daha uygun fiyatlarda, ihtiyaç duyulan dönemlerde ve sayıda dana ithalatı yapılarak besicilerimizin ihtiyacının karşılanması hedeflenmiştir.

Ette tavan fiyat uygulamasında tansiyon düşmüyor

Artık üretici ve besicilerimiz, çok daha uygun şartlarda ve diledikleri sayıdaki besi danasını ESK’dan kolaylıkla temin edebilecekler.

ESK, besilik canlı hayvan ihtiyacını karşılamak için gerekli her türlü tedbiri almış ve biçilen yeni rolüyle piyasanın belirleyici aktörü haline gelmiş durumdadır.

Besilik hayvan ithalatı, ESK’nın öncülüğünde şeffaf bir şekilde yürütülecektir.

Kazanan, üreticilerimiz, besicilerimiz ve ülkemiz olacaktır.

Nitekim ESK, bugün itibarıyla canlı hayvan ithalatı yapmak için duyuruya çıktı.

Öte yandan TİGEM de, hayvan varlığımızı arttırmak amacıyla üreticilerimizin damızlık hayvan talebini karşılamaya yönelik uygulamalarına devam edecektir.

Piyasa fiyatlarının oluşmasında üretici ve besicilerimizin maliyet unsurları dikkate alınarak herhangi bir zarara uğramamalarına özellikle özen gösterilecektir.

Altunbilek: Satıyoruz ancak zarar ediyoruz

Diğer bir ifadeyle, üreticilerimizi ve besicilerimizi mağdur etmeyecek, hayvan varlığımızı arttırma temelli fiyat politikalarımızdaki kararlılığımızdan taviz vermeyeceğiz.

Bunların yanı sıra, 2016 yılı başından beri özel sektör, 161 bin besi danası ithal etti. Aynı şekilde ihtiyacı karşılamak üzere yaklaşık 230 bin baş besi danası daha ithal etme izni verilmiş durumda.

Ayrıca ESK, 1 Haziran’dan itibaren Bosna’dan getireceği 5 bin 700 tonluk kırmızı ete ilave olarak, 10 bin ton taze soğutulmuş dana etini getirerek piyasaya arz edecek.

Bakanlık olarak, hayvan varlığımızın arttırılması amacıyla üretici, besici ve sanayicilerimizle diyalog halindeki kararlı politikalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

sut-inekleri-mera-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir