336 kozmetik üründen, 138’i güvensiz; Aralarında pişik önleyici kremler de var

-
336 kozmetik üründen, 138'i güvensiz; Aralarında pişik önleyici kremler de var

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 2016’nın ilk üç aylık döneminde yapılan 336 kozmetik ürün incelemesinde, 170 ürünün “teknik düzenlemeye aykırı”, 138’inin ise “güvensiz” olduğu tespit edildi. İncelemede, güvensiz olduğu belirlenen ürünler arasında bebekler için kullanılan pişik önleyici kremler, yüz maskeleri, gece-gündüz kremleri, maskaralar ve taklit parfümlerin de olduğu görüldü. Cilt bakımında kullanılan bir kremde ise bir tür ağır metal olan ve toksik etkileri bulunan cıvaya rastlandı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu; tıbbi cihaz ve kozmetik denetimlerinde 336 kozmetik ürün ve 573 tıbbi cihazı inceledi. Denetimde, “teknik düzenlemeye aykırılık”, “güvensizlik” ve “mevzuata uygun olmadığı” gerekçeleriyle toplamda 279 bin 663 lira para cezası ile ürün geri çekme ve imha işlemleri uygulandı.

Kozmetikte hayvanların test amaçlı kullanımı yasak!

Cilt bakım kreminde cıvaya rastlandı

İnceleme sonucunda; güvensiz olduğu belirlenen ürünler arasında bebekler için kullanılan pişik önleyici kremler, yüz maskeleri, gece-gündüz kremleri, maskaralar ve taklit parfümlerin de olduğu görüldü. Cilt bakımında kullanılan bir kremde ise bir tür ağır metal olan ve toksik etkileri bulunan cıvaya rastlandı.

cilt-bakim-kremi-gidahatti

Oksijen cihazları da güvensiz ürün kapsamında

Ürünlerde güvensizlik gerekçesiyle kozmetik firmalarına 531 bin lira para cezası kesilen inceleme kapsamında; ameliyat aletleri, vücut analizörü, kan ayrıştırıcı kitler, şırıngalar, alçılı sargılar ve oksijen cihazları da yer aldı.

Kişiye özel ilaca karekod yok

kozmetik-urunleri-gidahatti

2015 yılında bin 272 kozmetik üründen 937’sinin teknik düzenlemeye aykırı olduğu belirlendi

2015 yılında yapılan denetimlerde bin 272 kozmetik üründen 937’sinin “teknik düzenlemeye aykırı”, 119 ürünün “güvensiz” olduğu belirlenmiş, ilgili firmalara 1 milyon 570 bin 472 lira para cezası verilmişti. Tıbbi cihaz alanında da 2 bin 873 tıbbi cihaz ürününden bin 215’i “uygunsuz”, 101’inin “güvensiz”, 9’unun da “teknik düzenlemeye aykırı” olduğu kayıtlara geçirilmiş, firmalara 1 milyon 724 bin 253 lira ceza kesilmişti.Birgün

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir