21. Geleneksel Tüketici Ödülleri verildi

-
21. Geleneksel Tüketici Ödülleri verildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 21’incisi düzenlenen Geleneksel Tüketici Ödülleri sahiplerini buldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, güvensiz ürünlerin teşhir edileceği Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’ni bu yıl faaliyete geçirmek istediklerini söyledi.

21. Geleneksel Tüketici Ödülleri, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü’nde düzenlenen törenle verildi. Törende, hakkını arayan bilinçli tüketiciler ile tüketici haklarına saygılı kuruluşlar ödüllendirildi.

Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi geliyor

Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketicilerin sağlık ve güvenliğiyle ekonomik çıkarlarının korunması noktasında etkin, hızlı ve insan odaklı hizmet sunmaya çalıştıklarını söyledi. Elektronik ticaret sektörünün kısa sürede gelişim gösterdiğine işaret eden Tüfenkci, mevcut ve oluşması muhtemel sorunlara karşı tüketicileri korumak amacıyla tedbirler aldıklarını bildirdi.

Tüketiciler açısından çok geniş yelpazede kullanım alanı olan ürünlerle ilgili piyasa gözetim ve denetimi yaptıklarına dikkati çeken Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl denetimleri artırdık ve piramit yapıların da üzerine gittik. Piyasa gözetimi ve denetimi alanında çalışmalarını sürdürdüğümüz Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’ni bu yıl faaliyete geçirmek istiyoruz. Bu sistemle güvensiz ürünleri teşhir edeceğiz. Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’nin kamuya açık, sosyal medya ile entegre bir yapıya sahip olmasını planlıyoruz.”

Tüketici hakem heyetlerine başvurular

Geçen yıl tüketici hakem heyetlerine 590 bin 736 başvuru yapıldığını ve bunların 636 bin 906’sının sonuca bağlandığını bildiren Bakan Tüfenkci, söz konusu kararların yüzde 77’sinin tüketici lehine çıktığını dile getirdi.

Tüketici bilincinin artırılmasını birincil hedef olarak belirlediklerinin altını çizen Tüfenkci, tüketicinin korunması alanında yaptıkları çalışmalarda yol gösterici olarak ödüle layık görülen tüketicilerle kişi ve kurumları tebrik etti.

“Çürük elmaların ayıklanması için tüketicimiz bilinçli olmalı”

Törende konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da rekabetin büyümesiyle tüketici haklarının öneminin arttığına vurgu yaptı. Tuna, “Piyasadaki çürük elmaların ayıklanması için tüketicimiz bilinçli olmalı. Yeni nesiller bu bilinçle yetişmeli ki piyasadaki tacirlerin çürüklerini temizleme imkanı bulalım. Ticaret erbabının da tüketicinin de haklarını korumalıyız. Tüketici haklarının gelişmesi noktasında her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Hep beraber bilinçli bir toplum olarak daha güzel yarınlara ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Törene katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de insanı merkeze alan kalkınma modelinde, rekabette kalitenin önemli olduğunu belirterek, “Tüketici bilincini artırmak hepimizin görevi. Kurumsal kapasitemizi buna uygun hale dönüştürdük. Belediye deyince akla yol, su, elektrik gelmemeli. Yalnızca ekonomik kalkınma değil, insani kalkınma için buradayız” diye konuştu.

e-Ticaret sitelerine güven damgası

Bakan Tüfenkci liderliğinde bir günde şirket kurulabilmesinin sağlanmasından, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsasına, taşınır rehni sicilinden, gümrük işlemlerinin hızlandırılmasına iş ve yatırım ortamını iyileştiren çok sayıda reforma imza atıldığını bildiren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise son yıllarda e-ticaretin kullanımının hızla arttığını ve e-ticaret şirketlerinin çoğaldığını vurguladı. Hisarcıklıoğlu, “TOBB olarak e-ticaret sitelerine güven damgası vereceğiz. Böylelikle hem güvenli e-ticaretin altyapısını sağlamış olacağız hem de e-ticaret hacmini artırmış olacağız.” ifadesini kullandı.

“Tüketici hakkı, kul hakkıdır”

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal ise tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarda önemli bir misyon üstlendiklerine değinerek, “Doğumdan ölüme kadar tüketici olarak yaşıyoruz. Tüketici hakkı, kul hakkıdır. Hizmetlerimizi bu bilinçle yürütüyoruz. Tüketicimizin bilinç düzeyi arttıkça mağduriyetlerin azaldığının farkındayız. Tüm iletişim kanallarını etkili şekilde kullanarak bu bilinç düzeyini arttırmak üzere çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Tüketici Ödülleri kazananlar

Bilinçli tüketici dalında; Aziz Genç, Erkil Erkıvanç, Kazım Çetinkaya,

Yazılı Basın Dalında; Uğur Aslanhan (Anadolu Ajansı),

Radyo-TV Programı Dalında; Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin’in in hazırlayıp sunduğu, TV1 isimli televizyon kanalında haftada bir saat canlı olarak yayınlanan “Tüketici Bilinci” isimli TV programı,

Pervin Karakullukçu’nun hazırlayıp sunduğu, KANAL B televizyonunda Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’nun düzenli olarak konuk edildiği “Söz İstanbul’da” isimli TV programı,

Özlem Denizmen tarafından hazırlanıp sunulan, STAR TV’de yayımlanan “Özlem Denizmenle Kadınca”  isimli TV programı,

Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü Dalında; Eren Perakende Satış Ve Mağazacılık A.Ş., Kozan Bal Tarım Satış Kooperatifi Binboğa Bal Markası, Kütahya Porselen San. A.Ş.

Bilimsel Çalışma Alanında; “Tüketim Kültüründe Tüketici Vatandaşlık Ve Sosyal Sorumluluk” adlı doktora tezi çalışması ile Veysel Karani  Şüküroğlu,

Tüketici Özel Ödülü dalında; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı Zabıta Dairesi Başkanlığı ödüle layık görüldü.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın