2018’de hangi havzada hangi ürünler desteklenecek? İşte yanıtı

-
2018’de hangi havzada hangi ürünler desteklenecek? İşte yanıtı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, tarımda havza bazlı desteklemeler için uygulamaya konulan Milli Tarım Projesi kapsamında, 2018 yılında havzalarda desteklenecek ürünlerin listesini açıkladı.

2018 Yılı Havzalarda Desteklenecek Ürün Listeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yayınlandı. Bu yıl bitkisel üretime yönelik olarak yapılacak tarımsal desteklemeler kapsamında, 21 ürün belirlenen havzalarda üretildiği takdirde desteklenecek. Çiftçiler, belirlenen havzalar dışında ekilen ürünler için desteklemeden yararlanamayacak.

tarim-havza-urunler-gidahattiBelirlenen havzalarda 21 ürüne destek verilecek

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ürün listesi, Milli Tarım Projesi Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi – sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli 21 ürünü içeriyor.

tarim-havza-arazi-gidahattiListeler nasıl oluşturuldu?

 2018 üretim yılı havzalarda desteklenecek ürün listeleri, 21 ürün için istatistiki verileri, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il-ilçe (Kamu, STK ve Üniversiteler) önerileri de dikkate alınarak oluşturulan Karar Destek Sistemi sonuçları ile il / ilçe müdürlükleri ile Temmuz-Ağustos döneminde yapılan toplantı/telekonferans görüşmeleri neticesinde oluşturuldu.

81 il ve ilçelerde havza bazlı olarak desteklenecek ürünlere ilişkin duyuruda, su kısıtı kapsamında belirlenen ilçelerde mısır (dane) üretiminde damlama sulama şartı arandığının da altı çizildi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir