2017’nin en iyi işverenleri belli oluyor

-
2017’nin en iyi işverenleri belli oluyor

Great Place to Work Enstitüsü, Türkiye’nin En İyi İşverenlerini 5’inci kez 24 Mayıs’ta açıklayacak. Güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, takım ruhu ve gurur kriterlerinin yanı sıra çalışan odaklı yönetim anlayışıyla yüksek güven kurum kültürüne sahip olma faktörü dikkate alınarak hazırlanan listeye giren şirketler, sadece ciro ya da ekonomik başarıları üzerinden değil, çalışanlarının mevcut kurum kültürleri hakkındaki düşünceleri ve İK uygulamalarının bütünü üzerinden bağımsız bir şekilde değerlendiriliyor.

Her yıl 56 ülkede binlerce işletmenin ve milyonlarca çalışanın dahil edildiği çalışmalar sayesinde çalışanları ve şirket kültürünü derinlemesine analiz eden Great Place to Work Enstitüsü, kurumların kültürel dönüşümüne destek oluyor. Bu yıl Türkiye’de 24 Mayıs’ta gerçekleştirilecek etkinlikte, mükemmel işveren olabilme özelliğine sahip kurumlar ödüllerini alacak.

great-place-to-work-en-iyi-isverenler-2017Çalışanların güveni, şirketleri güçlü kılıyor

Güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu gibi beş Great Place to Work felsefesine ait boyutun değerlendirildiği analiz çalışmalarına Türkiye’den 2012 yılından bugüne 450’nin üzerinde kurum katıldı. Kapsamlı ve deneysel araştırmalar baz alınarak geliştirilen analizlere katılım her yıl giderek artıyor.

Geçmiş dönemlerde yapılan araştırmalar, çalışan odaklı ve güven ortamının sağlandığı şirketlerde çalışanların daha yetkin olduğunu, hizmetlerin ise daha kaliteli verildiğini gösteriyor. Bu durum, şirketlere işgücünün daha verimli, işe alım ve sağlık gibi giderlerin ise daha az olması şeklinde yansıyor. Çalışanlarında güven yaratabilmiş iş yerlerinin ekonomik performansı ve krizlere karşı dayanıklılığı daha yüksek oluyor.

Great Place to Work Türkiye Enstitüsü tarafından yapılan analizler, Türkiye’de toplam 230 binden fazla çalışanı temsil ediyor.

calisan-mutlu-gidahattiŞirketler için kurum kültürü stratejik bir yatırım

Enstitü, her yıl olduğu gibi bu yıl da kurumların sadece ekonomik başarılarını değil, insan odaklı yaklaşımları ile İK uygulamalarının bütünselliğini, kurum kültürüne uygun, uyumlu ve doğru entegre edildiğini değerlendirecek. Ayrıca İK uygulamalarının yöneticiler dahil tüm çalışanları kapsaması, çeşitliliği, özelleştirilmiş ve orijinal olması göz önünde bulundurulacak. Mükemmel ve sürdürülebilir iş yeri kültürlerinin gelişimine katkıda bulunan analizlere katılım sağlayan kurumlar, işveren markalarının bilinilirliğini duyurma fırsatı bulacak.

calisan-guven-gidahattiBu yıl 57 bin çalışan analiz edildi

Bu yıl Türkiye’de 92 firmanın 57 bin çalışanı ve kurum kültürü alanındaki uygulamaları analiz edildi. Çalışanlarının değerlendirmeleri ve kurum kültürü alanındaki uygulamaları incelenen şirketlerden “Türkiye’de En İyi İşverenler” unvanını almaya hak kazananlar açıklanacak.

Bu yıl beşincisi açıklanacak listede ödüller, çalışan sayısına göre 20-50, 50-250, 250-500, 500–2000 ve 2000+ olmak üzere beş kategoride verilecek. Aynı zamanda araştırmaya katılan şirketler; “Yaşam Boyu Öğrenme”, “İş Yaşam Dengesi”, “Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği”, “Fırsat Eşitliği ve Kadınların Desteklenmesi”, “Diversity”, “Farklı Kuşakların İşbirliği ve Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik” temaları altında değerlendirilecek. Bu alanda fark yaratan uygulamalara sahip şirketler özel ödül almaya hak kazanacak. Ayrıca bu sene IT’nin En İyi İşverenleri ve Pharma’nın En İyi İşverenleri olmak üzere farklı iki sektöre de ödül verilecek.

gptw-logo-gidahattiGreat Place to Work

Great Place To Work Enstitüsü, kurum kültürü konusunda uzmanlaşmış, 5 kıtada ve 53 ülkedeki ofisleri ile sektör ayrımı olmadan tüm ölçeklerdeki şirketlere mükemmel işyerlerini inşa etmeleri, geliştirmeleri konusunda destek veren bir araştırma ve danışmanlık kurumu. 1991 yılında kurulan Great Place to Work’ün Türkiye Ofisi 2012 yılında açıldı.

Great Place to Work, 25 yılı aşkın süredir dünya çapındaki en iyi işverenleri belirlemekte ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıyor. Enstitü’nün her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı dahil ettiği analizleri, kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı araştırma olma özelliğini taşımaktadır. Hizmet verdiği ülkelerdeki en iyi işveren listelerinin yanı sıra, 100 Best Workplaces in Europe (Avrupa’nın En İyi İşverenleri) ve World’s Best Multinationals (Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşverenleri) listelerini hazırlayan Great Place to Work, Fortune’s 100 Best Companies To Work For listesini de belirliyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir