2017’de gıda-tarım sektörüne damga vuran gelişmeler

-

2017 yılında tarım ve gıda sektörü gündeminde ilk sırada kuşkusuz ithalat tartışmaları vardı. İthalat tartışmalarıyla birlikte enflasyona tarım ürünlerinin katkısı… 

2017 yılında tarım ve gıda sektörü gündeminde ilk sırada kuşkusuz ithalat tartışmaları vardı. İthalat tartışmalarıyla birlikte enflasyona tarım ürünlerinin katkısı…

Hükümetin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin(Gıda Komitesi) kurulması yıla damgasını vuran gelişmelerden biri oldu.
Tarım ve gıda sektöründe, üreticilerin kaderini değiştiren çok önemli kararlara imza atıldı. Bakanlar Kurulu Kararları ile canlı hayvan, kırmızı et, tahıl, bakliyat (kuru fasulye, nohut, barbunya) ve hayvan yemleri ithalatında gümrük vergileri düşürüldü; sıfırlandı.
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) buğday, arpa, mısır, pirinç gibi ürünlerde, Et ve Süt Kurumu (ESK) da canlı hayvan ve kırmızı ette çeşitli miktarlarda gümrüksüz ithalat için yetkilendirildi. Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından temin edilen etler, 81 ilde şubesi bulunan iki market zincirinde satılmaya başlandı.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, gümrük vergisinde indirime gidilen tarım ürünlerinde yılın 9 ayında 1.18 milyar dolar tutarında, 4.9 milyon ton gıda ürünü ithal edildi. Değer bazında ise 1.18 milyar dolar tutarındaki toplam ithalatın yüzde 69’u dahilde işleme rejimi kapsamında yapılırken, 368,7 milyon dolar tutarında gıda iç tüketim için ülkeye getirildi.
Buna göre, yılın 9 ayında 63 bin 865 baş canlı sığır, 1.966 ton karkas sığır eti, 62 bin 473 ton nohut, 2 bin 823 ton kırmızı biber, 291 bin ton arpa, 3,1 milyon ton buğday, 1,4 milyon ton mısır ithalatı yapıldı.

Yönetmelikler, tebliğler…

*Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, gıdaların güvenli tüketimini sağlamak amacıyla hazırlanan Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği ile Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği, Ocak ayında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
*Çiğ sütün doğrudan tüketiciye arzına ilişkin tebliğ, 27 Nisan’da yayımlanarak yürürlüğe girdi.
*Kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen, 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 5 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Makaronların da sigara ve diğer tütün mamulleri gibi ÖTV kapsamına alındığı kanun uyarınca, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren sade gazozlar, meyveli gazozlar, limonatalar, nektarlar, alkolsüz biralar, enerji içerecekleri, soğuk çay, meyveli içeceklerden yüzde 10 ÖTV alınacak.
*Çikolatanın temel hammaddesi olan kakao yağı ve kakao tozu ithalatında gümrük vergisine ilave olarak %10’a yaklaşan oranlarda toplu konut fonu alınmasına ilişkin karar, 14 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

*Türkiye’de Şeker Kanunu ile verilen görevleri yerine getiren Şeker Kurumu ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), 24 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı KHK ile kapatıldı. Şeker Kurumu ile TAPDK’ın görevlerini, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yürütecek.

*1 Ocak 2018’den itibaren yürürlüğe girecek olan Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği değişikliği uyarınca, ekmek en az 200 gram ağırlıktan başlayarak 10’ar gram arttırılmak suretiyle piyasaya arz edilecek.

Satın almalar

*Brezilyalı gıda devi BRF, Banvit’in yaklaşık %80 hissesini satın aldı. Satın alma sonrası Banvit hisseleri BRF ile Katar Yatırım Otoritesi ortaklığına devredildi.
*İrlanda merkezli tarım teknolojileri şirketi ve yem üreticisi Devenish, İzmir’de kurulu Yem-Vit’in %50 hissesini aldı.
*Komili ve Kırlangıç markalarının sahibi Ana Gıda’nın Anadolu Endüstri Holding’deki %55,25 hissesi, ABD merkezli Bunge Gıda’ya satıldı.
*Japon Ajinomoto, Kemal Kükrer markası ile tanınan Kükre Gıda’nın kalan %50 hissesini de aldı.
*Anatolia Tarım Ürünleri, İngiliz devi Whitworths Limited’i satın aldı.

Tarımda neler oldu?

*Milli Tarım Politikası 1 Ocak 2017 itibariyle uygulamaya konuldu. Bitkisel üretimde havza bazlı destekleme modeli ile 941 havzada belirlenen 21 ürün desteklendi. Destek ödemeleri iki taksitte ödendi. Hayvancılıkta ise “yetiştirici bölgesi” “besi bölgesi” ile “süt ve sanayi bölgesi” oluşturularak destekler farklılaştırıldı.
*Temmuz ayında Bakanlar Kurulu’nda yapılan değişiklik kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik görevini Şanlıurfa milletvekili olan Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’ya devretti.
*Ziraat Bankası Varlık Fonu’na devredildi.
*Tarımsal destekleme bütçesi 2017 yılı için 12.8 milyar lira olarak belirlendi. 18 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de aynen yayınlanarak yürürlüğe girdi.

www.dunyagida.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir