11 ülkeye vizeler kalkacak. Avrupa’ya vizesiz seyahat ne zaman başlayacak?

-
11 ülkeye vizeler kalkacak. Avrupa'ya vizesiz seyahat ne zaman başlayacak?

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile mülteci anlaşması paketinde yer alan ve pazarlıkları süren Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa konusunda ilk kararını verdi. AB Komisyonu, Türkiye’nin 72 şartın büyük bir kısmını yerine getirdiğini belirterek vize muafiyeti konusunda tavsiyede bulundu. Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi de onaylarsa 1982 yılından bu yana Almanya’nın girişimiyle uygulanan vize uygulaması 1 Temmuz 2016’dan itibaren son bulacak. AB Bakanı Volkan Bozkır, ‘biyometrik pasaport’, ‘geri kabul’, ‘adli yardımlaşma’ ve ‘Europoll’ gibi adımların Haziran itibariyle yerine getirilmiş olacağını kaydetti.  Bozkır, yaptığı değerlendirmede, vize serbestisi için yakılan yeşil ışığı ise “Kararın mutlaka böyle olması gerekiyordu” dedi. Ayrıca Türk vatandaşlarının, Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebilecek olması, Edirne’nin sınır komşusu Bulgaristan’da sevinçle karşılandı.

AB Komisyonu’nun, Avrupa Parlamentosu ile AB Konseyi’ne yaptığı “Türk vatandaşlarına vize kalksın” tavsiyesinin detaylarını açıklayan AB Komisyonu’nun Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “Türkiye, özellikle son haftalarda etkileyici ilerleme kaydetti. Hâlâ acilen yapılması gerekenler var. Eğer Türkiye sağladığı ilerlemeyi sürdürürse kalan kriterleri de karşılayabilir” dedi. AB Komisyonu’nun Göç ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos da “Türkiye’nin tüm şartları karşılayacağına dair taahhüdünü yerine getireceğine güveniyoruz” diye konuştu

Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan tavsiye raporu, AB ülkelerine vizesiz geçiş için yeşil ışık niteliğinde. Rapordaki tavsiyeler Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nden de geçtiğinde, 1Temmuz’dan itibaren biyometrik pasaportlu Türk vatandaşları Schengen bölgesine diledikleri gibi seyahat edebilecek. Komisyon kararını yorumlayan AB Bakanı Volkan Bozkır, “Bundan sonraki sürecin yasal olarak tamamlanması için kararın mutlaka böyle olması gerekiyordu. Parlamento ve Konsey, ‘Türk vatandaşlarına vizenin kalkmasını’ öneriyor. Eğer önermeseydi diğer süreçlere geçilmeyecekti” dedi.

AB’ye vize serbestisi kararı 18 Mart’a kaldı

volkan-bozkir-gidahatti

“İngiltere ve İrlanda Schengen bölgesinde olmadığı için süreçte yer almayacak”

Gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Bozkır, bu konuda sürecin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekim ayındaki Brüksel ziyaretiyle birlikte başladığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:  “O ziyaret ile bu yeni sürece girdik. Daha sonra 29 Kasım’da Başbakan Davutoğlu’nun başkanlık ettiği zirve gerçekleşti. Vize kalkması maddesi bizi çok heyecanlandırdı. Bundan sonraki süreçte önce Avrupa Parlamentosu’na gelecek. Salt çoğunluklu oylamaya gidilecek. Parlamento kararı alındıktan sonra Konsey’e geçecek. Konsey’de oybirliği değil nitelikli çoğunluk aranacak. İngiltere ve İrlanda Schengen bölgesinde olmadığı için onlar süreçte yer almayacak. İngiltere oylamada olmayacak ve görüş de bildirmeyecek.

vize-muafiyeti-2-gidahatti

 “Geri Kabul Anlaşması’nı 1 Haziran’da yürürlüğe sokacağız”

72 beklentinin tamamı bize göre karşılanmıştır. Haziran ayından itibaren biyometrik pasaportları kullanabileceğiz. Geri Kabul Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi ki, bunu da 1 Haziran’da yürürlüğe sokacağız. AB ülkeleri ile adli yardımlaşmanın artırılması konusu, bununla ilgili de yasa Meclis’ten geçti. Diğeri, Europoll ile işbirliği çerçevesi anlaşması yürürlüğe girmesi konusu var. İki taraf da buna hazır.”

Gümrük Birliği reformu ile ticaret 300 milyar dolara çıkar!

“11 Avrupa ülkesi için vizeleri kaldırılacak”

Avrupa, Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını kaldırdığında Türkiye’nin de halihazırda vize uyguladığı 11 Avrupa ülkesi için vizeleri kaldıracağına işaret eden Volkan Bozkır, “Biz AB’deki 11 ülkeye vize uyguluyoruz. İçlerinde Kıbrıs Rum Kesimi de var. Vize serbestisi yaşandığı an bu 11 ülkeye de vize uygulaması kalkacak. ” dedi.

vize-muafiyeti-gidahatti

Kati Piri: Türkiye 72 şartı 1 Temmuz’a kadar yerine getiremez

Avrupa Komisyonu’nun vize muafiyeti kararı hakkında konuşan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Temmuz ayında Schengen bölgesinde vize serbestisi verilmesinin düşük bir ihtimal olduğunu söyledi. AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’nun vize serbestisi konusunda Türkiye’ye yeşil ışık yakmasını değerlendiren Piri, Türkiye’nin “vizesiz Avrupa” konusunda istenen 72 koşulu 1 Temmuz’a kadar yerine getiremeyeceğini savundu. Hollanda basınına konuşan Piri, özellikle “Terör tanımının yeniden yapılması” konusundaki kritere dikkat çekerken, “Türkiye’nin mevcut terörle mücadele yasalarının” demokratikleşme önünde engel olduğunu belirtti.

En çok Bulgaristan sevindi

Türk vatandaşlarının, Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebilecek olması, Edirne’nin sınır komşusu Bulgaristan’da sevinçle karşılandı. Kapıkule Sınır Kapısı’na 20 kilometre uzaklıktaki Svilengrad kentinde yaşayanlar vizesiz geçişleri desteklerini belirterek, gelecek Türk turistlerin ekonomilerine canlılık getireceğini kaydetti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir